| Bronson1 a întrebat:

Interceptare 5g de la distanta cu antena?

Salut,
Am o cabana la munte la aprox 40km de un oras care are acoperire 5g.

Exista vreo antena care sa poata capta 5g-ul din releul din oras, pe care sa o pot conecta la un router 5g pentru internet de mare viteza la munte? Sau pentru asta ar fi nevoie de antene intermediare?




De unde aparuse aceasta idee:

Exista un ISP in zona, care transmite internet de la Digi, prin antene "radio", cu o viteza de download de pana la 70Mbps.
Abonamentele lor costa enorm pentru stabilitatea pe care ti-o ofera (pica netu mai mereu si nu vor sa remedieze problema). Eu am inceput sa fac streaming si am nevoie de ceva stabil si de preferat de mare viteza, ceea ce nu exista in zona.

Netul vine din oras cu 3-4 antene care comunica intre ele? Sau habar n-am.

Au o antena pe stalpul de curent, de la care mi-au tras cablu UTP in casa.
Acea antena e directionata catre alta antena din sat, care cica e directionata catre alta de pe muntele celalalt, apoi alta in oras care transmite de la niste switchuri de-ale lor. Poate mai sunt cateva antene pe drum, n-am idee, dar functioneaza. Au fost perioade cand mergea excelent, fara intreruperi, fara probleme. Daca se poate cu 70Mbps cu niste antene montate de 10 ani, trebuie sa se poata si 5g sau nu?

2 răspunsuri:
| Bronson1 explică:

Oare am pus intrebarea in categoria buna? big grin

| Bronson1 explică:

Am contactat saptamana trecuta niste firme care vand antene, cum ar fi si dipolnet.ro.
Incercau sa ma convinga sa cumpar o antena care boosteaza semnalul 5g, in zonele in care exista acoperire. Tot incercam sa-i explic omului ca semnalul 5g e la 40 km de mine, si nu exista decat 4g in zona, ca vreau sa aduc 5g-ul la munte printr-o antena/un sir de antene puse pana la releul care are semnal 5g.