| LighteD a întrebat:

Cum sa fac sa mi se dechida computerul mai repede.de obicei cand il pornesc imi cam ia mult timp pana imi apar toate iconitele pe ecran.thinking

11 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Instaleaza perfect disk 11 sau 12, il ai pe to ren te si defragmenteaza sectorul de boot! vezi tu acolo cum se face, nu e greu, doar selectezi optiunea. (bifezi in casuta) si mai pune memorie ram, daca placa de baza mai suporta! mai curata si c-ul cu c cleaner. si registrii tot cu c cleaner!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Schimbi pc-ul!

| LighteD explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Asta zici tu ca e un raspuns?
Daca o persoana de exemplu nu stie ceva, tu ce faci ii schimbi creierul?

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru LighteD):

Pai aici vorbim de o componenta tehnologica mai gigele! Pe aia nu poti sa o " inveti " trucuri noi! Si daca vrei sa fie intrebarea ta corect specifica ce configuratie ai si ce sistem de operare ai... La asa intrebare asa raspuns. happy

| LighteD explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Sistem de operare : Windows XP
Procesor : AMD Sempron, 1600 MHz (8 x 200) 2600+
Placa de baza : BIOSTAR Group, NF61S-M7
Versiune 1.0

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru LighteD):

Ok... schimbal. In configuratia asta nu se merita sa mai bagi bani sau orice alta investitie. Eu am un dual core 2, 6ghz, 4 gb ram ddr 2, O placa video ati hd 5670 1ghz cu128 biti si tot am impresia ca e slab!

| Razvan03Andrei a răspuns:

Pai inseamna ca ai calculatorul incarcat cu multe programe si jocuri si memoria libera este sau se apropie de 0...
Si mie mi s-a intamplat asta pe un calculator mai vechi si chiar daca stergeam aplicatiile tot imi ramaneau c-am 12 necesare pentru mine(cele care le folosesti pentru a urmari un film, a socializa sau a transfera date; etc...)
Tot ce iti spun eu sa faci este sa iti iei un DVD si sa iti salvezi toate fisierele importante si sa iti termini jocurilewinking
BAFTA!

Bye'

| LighteD explică:

Daca le debifez toate, are ceva? Ptr ca vad ca mai sunt si altele gen : abobeArm, jusched, GoogleUpdate

| iDplm a răspuns (pentru LighteD):

Google Update il poti debifa...este sarcina care cauta upgrade-uri pentru Google Softwares. Restul nu le debifa intrucat nu va mai porni niciun program Windows laughing Doar genul pe care l-am enumerat mai sus e bine sa-l dezactivezi.

Deasemenea ai putea incerca cu CCleaner (cauti pe Google, e freeware) sa cureti memoria cache a calculatorului dar si intrarile din Registru happy

| LighteD explică (pentru iDplm):

Bună...Am incercat si cu ccleaner.si, degeaba sad

| LighteD explică (pentru iDplm):

In fine am instalat un program Glary utilities, e foarte bun happy mersi oricum pentrusugestii