| blackangel43 a întrebat:

Cum sa-mi instalez windows vista pe pc. daca pc-ul nu se porneste de fapt se porneste si imi apare o numaratoare inversa si dupa aia iar incepe numaratoare ..si din nou si din nou.Ce sa fac?

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

PROCESUL INITIAL DE INSTALARE -> Instalarea Windows-ului se face normal ca si in cazul instalarii Windows Xp, Windows 7 … se introduce DVD in DVD R/W, intra in BIOS si schimba la Boot pe CD/DVD ca fiind optiunea primara si apoi HDD/HDD zero (asta in cazul in care nu ai aceasta optiune deja setata) la unele calculatoare in functie de placa de baza se poate boot de pe CD prin apasarea tastei F12 (dupa restart bineinteles).
Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data.
Dupa ce ai setat DVD-ul ca fiind prima optiune de boot si ai iesit din BIOS vei fi intampinat de mesajul in care ti se spune sa apesi orice tasta pentru a continua pornirea (bootarea) de pe DVD, iar apoi incepe instalarea.
Bafta!