| Negrea_Amalia_1995 a întrebat:

Cum se poate asa ceva un telefon mobil costa mai mult decat o tableta
Am tableta Nexus 7 si vreau sa-mi cumpar telefonul mobil Nexus 5 pe tableta am dat 10 milioane si un telefon Nexus 5 costa 20 de milioane cum se poate?
Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| maxb a răspuns:

Din 2 motive:

1.Telefoanele se vand mai bine ca tabletele deci aut motive sa mareasca pretul.

2.Are si componenta pentru retele care cine stie cat costa oricum maxim 20 dolari ca sa o produci.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru maxb):

Dar asi merita banii are o camera foarte performanta si telefonul e destul de mare dar nu stiu cum sa-mi comving parintii sa-mi cumpere unul

| maxb a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Eu zic sa-i intrebi cam am cat ar vrea sa dea pe telefonul tau si dupa ne zici noua cat te lasa sa dai.Dar nu le zice direct ca tu vrei telefon 2000 RON ca dupa aceea le trece imediat cheful de ati lua un telefon.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru maxb):

As vrea si eu unul mai performant si mi-a placut Nexus 5 ca am un amarat de telefon fara tachscren chiar daca au atat tot cred ca nu vor sa mi-l ia

| maxb a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Eu zic sa vorbesti cu ei si vezi ce zic happy Info: telefonale astea performante au puterea de procesoare cam cat unui procesor de PC din 1999 happy

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Din cauza miniaturizarii in electronica.
Cu cat ai performante mai mari la dimensiuni mai mici, cu atat e mai scump.

| 1707Cezar a răspuns:

Deaorece tabletele sun facuti 14 dolari si vorbesc serios iar telefoanele cu 43, dupa care trebuie sa faci telefonul compatibil cu operatorii inca 20 de dolari pentru. telefon si asa mai departe