| alexpasha a întrebat:

Cum stiu daca un procesor e stricat, exista ceva program care verifica componentele daca sunt in regula si functioneza bine?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca un procesor este stricat, atunci nu mai porneste calculatorul.
In consecita, cu nici un program nu poti face testari.
Testarea la pornire se face de catre programul din BIOS (inclusiv procesorul), iar daca totul e functional in faza initiala, atunci apar primele mesaje pe ecran, dupa care sistemul cauta un suport de pe care sa boot-eze. Abia in aceasta faza se poate folosi un disc cu sistem de operare si programe de testare.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ori PC-ul nu se mai aprinde, ori se stinge singur.

| cezar003 a răspuns:

Nu exista asa ceva, un procesor pe moarte i-ti da alte simptome cum ar fi: gandire prea lenta cand deschizi pagini sau fisiere, raspuns intarziat.
Daca ai mai multe pagini deschise si aplicatii multiple, inseamna ca ramii tai nu fac fata la cerintele tale.Sunt doua componente care lucreaza mana in mana, pica unul, sufera celalalt

| cezar003 a răspuns:

Multi fac prostia pe care eu nu o recomand sa adauge rami cand procesorul este pe moarte Insa este o solutie gresita...
Daca un creier nu face fata, degeaba ii pui doua inimi sau doi rinichi, el tot atata sange va administra si nu se va misca nimic mai repede decat normal si o cafea

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Un creier cu doua inimi, tot una va folosi iar inima in plus nu o va folosi niciodata pentru ca va alege cea mai competenta dintre inimi si va folosi una singura de regula pe cea mai buna

| cezar003 a răspuns:

Cred ca este cea mai pertinenta explicatie care ti-o pot oferi te rog sa o iei de bune sau fa ce vrei