| Anonimulll69 a întrebat:

Daca am un card RAM stricat in calculator ce se intampla?
Se poate restarta singur calculatorul?
Eu bagai un card RAM in calculator, si se poate sa fie stricat.
Credeci ca poate afecta?
Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Poti sa vii cu calculatorul la mine daca esti din Bucuresti
am service de calculatoare
ti-l repar gratis

de restartat poate sa se restarteze din cauza ca nu mai ai pasta termica intre procesor si cooler
sau poate sa uscat...
ai curatat cooler-ul procesorului de praf?

exista multe motive din cauza carora se poate restarta
de la caldura pana la virusi
sau fluctuatii variatii puternice ale tensiunii electrice
care a condus la uscarea condensatorilor din sursa de alimentare

exista si instructiuni cu care poti da restart unui calculator aflat in aceeasi retea cu tine
si poate vreun vecin de al tu se joaca cu acele instructiuni

exista multe motive care pot duce la acesta manifestare

3 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Stiu ca intrebarea a fost postata mai de mult, si ai gasit un raspuns, dar iti spun si eu o chestie.

Mai de mult, file system-ul partitie de sistem C a fost corupt... am folosit chdisk ca sa imi stearga fisierele corupte (foarte multe, foarte multe). De fapt cam toate fisierele ce erau citite se deteriorau, deveneau corupte si ele. Sti de ce? Cand accesezi un fisier, acesta intra in memoria RAM, ca sa poata fi citit mai repede informatia alta data...
Dupa ce am facut un test cu un program bootabil (nu mai puteam intra in Windows, nici macar in safe mode, pentru ca unul din fiserele esentiale ale winului a fost corupt, probabil si sters in timpul scanari cu chdisk-ul ala...).
Una din memoriile mele era stricata... avea erori.
Apoi, faza nasoala era, nu ca trebuie schimbata memoria (am schimbat-o cu una de 4 Gb si apoi si pe cealalta cu un model identic ca sa lucreze in dual channel). Problema nasoala era ca hardul dadea erori, se misca extrem de incet, tot cu programe bootabile de pe cd am copiat ce era important pe harduri externe.
Formatari dupa formatari si acum vad ca merge, parca putin mai greu, dar merge, si il voi tine doar pentru stocare de fisiere, pentru ca mai aveam un hard extern de 3.5 inch pe care l-am facut intern acum si pe el am Windows.

Ti-am spus asa sa stii, daca vei avea vreo data fisiere corupte sau alte probleme de genu, fa un test de memorie happy

| JohnnyWalker a răspuns:

In primul rand, denumirea e de Memorie RAM(random access memory)winking
Deci trebuie ca RAM-ul sa fie compatibil cu placa ta de baza (SDRAM, DDR 1/2/3 ). Cate sloturi RAM ai : 2 sau 3? Incearca s-o bagi si in celelalte sau incearca o alta memorie RAM sau memoria ta RAM la un alt calculator. Daca atunci cand deschizi calculatorul se aude un sunet anume, inseamna ca ai o problema ori cu memoria RAM ori ai starnit o componenta a PC-ului.
Incearca sa scoti bateria( CMOS-u), asta normal cand ai PC-ul scos din priza si descarcata energia din el. Daca lucrezi cu el in priza e posibil sa-ti arzi placa de baza si atunci poti sa-i zici ADIO happy Daca mai ai nevoie de ajutor, nu ezita sa ma contactezi. Multa bafta!

| aditzuca a răspuns:

Nu,Dar performanta va scadea cu 95% daca ai doar o placutza. Daca ai 2 scoateo pe cea stricata. Poate dauna celei de a 2-a