Întrebare recomandată | 1Q a întrebat:

Daca cumpar un electrocasnic de pe tocmai sau olx cu verificare colet, curierul ma lasa sa ma uit la el atent, adica sa anlizez gadgetul si il probez sa il bag in priza?

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Da,daca este mixer faci si maioneza, daca este masina de spalat, te lasa sa speli, etc..vezi doar daca este obiectul dorit, si daca are acumulator il poti porni.

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Comercial... da te lasă. Real... depinde de cum are chef curierul-livrator. Dacă e vorba de Fan curier, îl poți verifica în comentariile agresive ale curierului că:„Hai o dată că mă grabeesc că nu numa' pe tine te am!" îl poți verifica undeva la 5 minute da fără să-i faci proba nimic.Doar te uiți dacă coletu e intact, daca e ceea ce ai comnadat în el și atât.
cu tocmai-ul... „livrare gretuită" da de taxa de rambursare a banilor la vânzător care costă 12.70 RON „or uitat", bani pe care tu ca și cumpărător ar trebui să-i pltești, și de aia eu unu de fiecare dată când vând pe tocmai specific clar că produsu costă +12 ron livrarea banilor pe care tocmai-ul n-o plătește, asta ca să nu însel cumpărătoru și nici să nu pierd eu cei 12 ron.
PE OLX.Idem.Aceeași mărie da cu o alta pălărie.
Succes

| RAY a răspuns:

Eu am primit cateva chesti prin colet la posta,nu ma lasa sa le verific, poate doar sa verific continutul atat, bine nu era de pe tocmai, olx, sincer eu nu as cumpara de acolo se dau tepe multe, cum sa crezi intr-un strain

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da.E obligat sa asiste la desfacerea coletului si la incercarea produsului, abia apoi semnezi de primire. Daca nu functioneaza, curierul face un proces verbal si-l returneaza expeditorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie sa verifici produsul timp de 5 minute, deci in mod normal trebuie sa te lase ca sa ii faci proba pentru ca de aceea exista optiunea de verificare colet. Deci curierul este obligat sa iti dea acordul, asta inseamna verificarea coletului, pentru a se vedea daca produsul corespunde cu descrierea, nu doar sa se vada ca e produsul comandat, pentru ca una inseamna asta si alta functionarea lui.

| Moryami a răspuns:

Asta se intampla doar pe tocmai.ro. Face reclama si la televizor. Pe OLX nu stiu cum stau lucrurile happy

| DanielaSiPunct a răspuns (pentru Moryami):

Pe olx te duci tu in persoana sa iei coletul

| vlad11222343 a răspuns:

Da,ai voie sa le testezi, dar doar pe Tocmai, pe OLX nu ai voie, funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru vlad11222343):

Esti sigur sau raspunzi doar ca sa cersesti funda?

| express11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-l ca-i in lipsa de funde.i le dau eu pe ale mele, daca vrea adminul.pe toate!

| CMV1994 a răspuns:

Daca coletul este trimis cu posibilitate de desfacere a coletului il poti verifica! Dar sa nu exageram ( daca e un mixer sa te apuci sa faci maioneza )

| CRYSSTTYNA a răspuns:

In mod normal da