| c0pil1n a întrebat:

Daca este cineva care poate sa ma ajute va rog.
Am cumparat un pc de curand pe scurt:
Procesor i5 9400f si placa video rx580 8gb gddr5 256bit.
In jocul league of legends ruleaza cu 160 fps + pe rezolutii maxime doar ca atunci cand folosesc discordul sa vorbesc cu prietenii in timp ce joc incepe imaginea de la joc sa se blocheze pe fractiuni de secunda. Deci nu scad fps-urile si pingul ramane la fel. Doar ca se tot blocheqza imaginea scurt.
Daca tin 2 pagini de net pornite si steam sau orice altceva merge perfect. Doar cand conectez discordul incepe sa se blocheze.
Temperaturile sun ok. In joc cu discordu am 45 grade.
Are cineva idee de ce se blocheaza cu discordu?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca sa stii o treaba, poti sa stergi alea deja instalate si dupa sa pui frumos ultimele drivere de la Asus de pe site. Sfatul meu:

1. Dezinstaleaza driverele actuale.
2. Downloadeaza si fa-i ultimul update de BIOS - https://www.asus.com/supportonly/PRIME%20H310M-R%20R2.0/HelpDesk_BIOS/
3. De la aceeasi adresa de mai sus du-te si ia driverele. Roaga-te sa fie cu noroc, placile de baza Asus din categoria "mai ieftine" au preturile umflate si sunt mai proaste ca alea Gigabyte care-s cu 30-40% mai ieftine. Bine, avand in vedere volumul de productie al celor de la Asus si ce stocuri se importa la noi, nu m-ar mira ca pe astia de la Altex sa ii fi costat vreo 120-140 RON maxim placa aia.

21 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Folosesti apel sau server cand joci cu discord?

| c0pil1n explică (pentru Wr3nch):

Pai am descarcat pur si simplu discordu de pe net.

| Wr3nch a răspuns (pentru c0pil1n):

Nu boss. Cand vorbesti cu prietenii va sunati prind discord sau intrati pe un canal care are voice chat?

| c0pil1n explică (pentru Wr3nch):

Ne sunam pe discord.

| Wr3nch a răspuns (pentru c0pil1n):

Aici e probema. Apelul mananca banda la upload si asta afecteaza conexiunea de la joc. Recomand sa faci un server si sa iti inviti prietenii pe el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Hai sa fim seriosi! NU ARE VOIE SA SE INTIMPLE ASTA! Uite, eu pe fibra RDS abonamentul ala mic de 300 am conectat un router si la ala am conectate doua PC-uri prin cablu si doua telefoane. Scenariu - nevasta voce pe Discord + se uita la YouTube + World of Warcraft (alt-tab intre WoW si YT, de regula, nu e bai, are 16 GB de RAM), eu pornit HitLeap (un program care face page views pentru link exchange, deci incarca non-stop site-uri), Maxthon cu macar vreo 10 tab-uri, Discord, World of Tanks. A, da, si fiica-mea calare pe YouTube sau Roblox pe un telefon. Nu se blocheaza nimic. In cazul lui, buba ar putea sa fie de la driverele de sunet SAAAU de la faptul ca nu are SSD si se inneaca hard discul.

| c0pil1n explică (pentru Wr3nch):

Ceilalti au pc uri mai slabe cu multu fata de al meu si nu au nici o problema

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E o varianta, nu pretind ca am oferit solutiahappy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Nu ai zis esentialul - ai SSD sau doar hard disc mecanic? Eventual mai multe discuri? Tii harduri externe conectate la sistem in mod normal?

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Am doar ssd de 250gb

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Si dvd-ul primit impreuna cu pc-ul cu : support windows 10 Intel h310 chipset. nu l-am instalat deoarece nu am portu dvd la unitate si practic n-am unde sa l bag. Mi-am facut windowsu 10 pro de capu meu de pe un stick urmand un tutorial. Iar driverul de la placa video l-am luat de pe site-ul producatorului iar celelalte drivere cu programul Driver booster 7. Nu stiu cum sa-mi gasesc driverul de sunet.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Ce PC ai pana la urma? Cacat driver booster rahat! PE SITE-ul PRODUCATORULUI PLACII DE BAZA/SUNET/RETEA - daca sunt alea integrate, pe toate la gasesti frumos pe site-ul producatorului placii de baza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

%#$&*$#^&$&* ^#*&$ ^*&#@^$* &@#^*&$^ *@&#$^ *&^@#$ Myria! Fix ce mai gasesc componente prafuite prin depozit pe care le cumpara cu basculanta la pret de dumping si le asambleaza niste nefericiti platiti cu salariul minim pe economie care au norma de montaj si li se rupe daca au pus sigiliul pe un sistem cu cablurile bagate aiurea - sau placa video fara alimentare suplimentara, stiu caz. In fine, bine ca ai noroc si cit de cit merge. Uite aici - https://www.nextofwindows.com/......-7-machine - vezi frumos exact ce model de placa de baza ai, presupun ca e un Gigabyte de-ala de vreo 200 RON - nu zic ca e neaparat rau, am si eu o placa ieftineala de-asta de la Gigabyte din 2012 si inca o duce bine-mersi la regim de utilizare cam 24/24. Iei si cauti in Google modelul placii de baza, ajungi la site-ul oficial, si acolo ai utilitare si drivere la zi. P.S. Uneori driverele producatorului sunt MIEZ. In cazul meu, Microsoft are drivere USB in Windows, doar ca fara alea de la Gigabyte nu obtineam viteza USB 3.0 in vecii-vecilor.

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Am aflat. este un H310M-R R2.0 300 lei aproape pe pc garage.
trebuie sa le sterg pe cele instalate sau doar le instalez si se inlocuiesc singure?

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aceeași părere o am și eu despre produsele Myria.
Myria este un producător al lui Altex Romania, unde produsele sunt asamblate în China. Iar românii nu pot să concureze cu străinii în ce privește calitatea produselor.
Sfatul meu este ca oamenii să se ferească de produsele Myria, deoarece calitatea lasă de dorit. Piesele unui pc mai pot fi schimbate; dar dacă cineva și-a luat de exemplu căști Myria și vede că nu este aceeași calitate ca cea de la Sony sau altă marcă bună, ce va face?
Myria face produse doar ca să fie făcute, fără să aibă ingineri sau analiști care să observe cu finețe compatibilitatea, calitatea produselor. Eu n-am încredere în calitatea produselor făcute de români, de firme românești.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Myria e brand Altex/Media Galaxy/Flanco si unele produse, cum sunt desktopurile, sunt asamblate aici. Laptopurile au fost atit de proaste incit s-au cam lasat de ele, ca la un moment dat au avut cateva serii destul de numeroase. Nu e buba ca e marca ieftina, ci ca e proasta. Asa ai de exemplu Natec/Genesis sau Redragon care au produse de buget mai redus insa cu un raport pret/calitate foarte bun, nu doar mizerii ieftine. P.S. Putem sa concuram cu strainii la calitatea multor produse, crede-ma, doar ca de regula o facem pe niste foarte bine definite si nu pe productia de masa. Uite, stiai de Meze? (https://mezeaudio.eu/collections/all - de-ai nostri)

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu sunt multumit de sistem. Indiferent de cine este construit tot la acelasi pret bate si pe pc garage. Se misca foarte bine unitatea are o laterala de sticla. componentele sunt noi. ruleaza excelent. Nu este un pret foarte mare. L-am luat cat sa ma folosesc minim 2 ani de el nu este de viitor. Am zis ca nu ma mai complic cu cei de la pc garage ca tot acolo ajung. Am 2 ani garantie oricum deci imi indeplineste dorinta. Saracii romani lucreaza si ei cum pot si incearca sa faca profitlaughing Pentru 3.080 lei se misca impecabil la ceea ce il folosesc. Daca ma stiam cat de cat pe partea asta cu, componentele imi luam un sistem pe gustu meu. Dar asa am zis ca nu ma mai complic dau banii si aia e. Dar nu regretbig grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

E ok, nu e problema. Eu inca folosesc un i3 2120 in 2020 si imi fac O GRAMADA de treburi cu el. Mai recent am facut si streaming audio, de jucat joc WoT si War Thunder cu setari catre maxim fara nici o problema (noroc cu monitorul ca e 1280X1024, ca in full HD as fi mincat). Cu cei de la garaj nu te complicai deloc, dar daca tot e raul facut deja, iti doresc sa il stapinesti sanatos astia doi ani. Uite de ce merita la Garaj - memorii cu garantie 10 ani sau pe viata, sursa ca lumea cu 5 ani garantie pe putin, stiai exact ce ai pus in el si cum ai montat fiecare bucatica. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4200486/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Ca sa stii o treaba, poti sa stergi alea deja instalate si dupa sa pui frumos ultimele drivere de la Asus de pe site. Sfatul meu:

1. Dezinstaleaza driverele actuale.
2. Downloadeaza si fa-i ultimul update de BIOS - https://www.asus.com/supportonly/PRIME%20H310M-R%20R2.0/HelpDesk_BIOS/
3. De la aceeasi adresa de mai sus du-te si ia driverele. Roaga-te sa fie cu noroc, placile de baza Asus din categoria "mai ieftine" au preturile umflate si sunt mai proaste ca alea Gigabyte care-s cu 30-40% mai ieftine. Bine, avand in vedere volumul de productie al celor de la Asus si ce stocuri se importa la noi, nu m-ar mira ca pe astia de la Altex sa ii fi costat vreo 120-140 RON maxim placa aia.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Buna, seria de procesor pe care o ai (f) nu vine cu placa video integrata, dar discordul este fortat sa foloseasca placa dedicata. In cazul in care faci screen share sau se face screen share in apelul tau, discudul utilizeaza automat placa video. Acesta ar putea fi un motiv, desi pentru placa ta video nu ar fi o problema. Totusi incearca sa dezactivezi hardware acceleration din setarile discord-ului, aflat in "user setting-appearance-afalt in partea de jos de tot a paginii". Si daca nici asta nu functioneaza, incearca sa folosesti discord pe browser si vezi daca patesti la fel.