| Speranta12 a întrebat:

Daca eu stau pe telefon cu internetul deschis, dar nu folosesc whatsapp, ci alte aplicatii, o sa le apara prietenilor mei ca sunt online pe wapp? Sau le apare doar cand sunt in aplicatie? Ruleaza cumva Wapp-ul in background chiar daca eu nu am intrat pe el azi si astfel le apare prietenilor mei ca sunt online daca am netul deschis?

15 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Wapp lucreaza in background
ALTFEL NU AR PUTEA sa iti dea in timp real mesajele sau apelurile primite
DAR
atat timp cat nu intrii in nici un fel pe aplicatie, NU iti spune ca esti on-line, chiar o sa apara cuiva care intra pe contactul tau un "last online"

incearca singur sa te uiti la prieteni, si eventual sa pui mana pe telefonul unui prieten si sa te uiti la contactul tau dupa ce nu ai mai intrat in aplicatie de cateva ore

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Dar unde pot sa vad cand un prieten a fost last online?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Cand te duci pe contact, si poti sa ii scrii (in chat) sus, chiar sub numele contactului eu am: "last seen today at 15:43"

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Mie nu imi apare asa ceva nicaieri thinking

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Interesant, foarte intersant, eu am asa si pe telefon si pe aplicatia de windows/web (e acelasi lucru)... si nu am activat nimic special

in alta ordine de idei, chestia aia NU iti apare la cineva care e in momentul asta (maret) on-line (adica are telefonul deschis chiar pe aplicatie) iar si dupa ce a folosit aplicatia apare dupa un timp (5-15minute), deci poti sa verfici la cineva care nu prea sta pe wapp... daca ai pe cineva asa big grin

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

M-am uitat prin setarile mele si am vazut ca am "Ultima accesare" / "Last seen" dezactivata. Oare din cauza asta nu pot vedea la altii?

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Auzi, mai am o nelămurire.
Pe Facebook am inchis chatul pentru toti. Problema e ca sus e un buton langa butonul de cereri de prietenie, unde pot sa vad ce conturi mai am pe Facebook. Cand apas butonul ala, imi apare contul meu cu care m-am logat acum (si apare cu bulinuta verde) si mai apare inca un cont de-al meu. Intrebarea e de ce apare contul meu cu bulinuta verde acolo sus daca chatul meu e inchis pentru toti?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Foarte probabil
eu nu am activat/dezactivat niciodata, presupun ca eram beat cand am facut-o big grin

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Facebook nu prea stiu, nu ma pasioneaza, si nici nu am nevoie
de wapp in schimb chiar am nevoie

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

A, ok, mersi fain oricum!

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Cu placere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cand stai pe aplicatie!

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum ca te pricepi cat de cat, am o cunostinta care o vad la ora cutare pe whatsapp, daca ii las mesaj la 20:20 sa zicem si o vad ca a fost ultima data online pe whatsapp la 20:30 sa zicem, mesajul i l-am lasat la 20:20, ce setare are sau cum face ca mesajul trimis de mine nu l-a citit? desi sunt sigur ca citeste, practic cum face asta? nu am ignore nimic, doar ca vreau sa ma lamuresc sa fac si eu metoda asta caci nu stiu cum laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Asta fac si eu la unele persoane. Daca are iPhone poate citi mesajele din notificari fara sa iti dea seen. Nu stiu cum e si la alte telefoane, dar probabil la fel.

| BogdanM275 a răspuns:

Apari ca ești online, doar atunci când ești în aplicație.