| annonim_7360 a întrebat:

Dacă ții laptop-ul mereu în priză (când este aprins) se poate arde sau bateriea va ține mai puțin? Cum este cel mai indicat să-ș ții?
p. s eu am laptop de aproape 2 ani și mereu îl țin în priză.

8 răspunsuri:
| gki1980 a răspuns:

Laptopul are o chestie inteligenta- daca bateria e full si il tii in priza, nu se supraincarca happy stai chill, si eu tot de 2 ani il am si bateria e ok. daca ii scoti bateria-cum vad ca scriu unii, risti sa il strici

| EduardTPU a răspuns:

Da se poate, mie personal asa mi s-a intamplat. Dupa un timp a inceput sa ma tina 5min iar in cele din urma nu a mai functionat deloc. Daca unora nu li s-a intamplat probabil din cauza performantei bateriei sau laptopului ori probabil li se v-a intampla in viitorul apropiat. Cand esti acasa in interior si folosesti mai mult laptopul se recomanda scoaterea bateriei, si conectarea aparatului la priza. Cand iesi afara sau vrei sa folosesti laptopul undeva unde nu este o sursa electrica, pur si simplu conectezi bateria la aparat.Singura data cand laptopul cu bateria introdusa si conectat simultan la priza ar trebui sa fie atunci cand incarci bateria.Iar incarcarea bateriei ar trebui sa se faca cu laptopul inchis! Viata cat mai lunga bateriei tale!winking
Funda?

| ionutz0116 a răspuns:

Indicat ar fi, ca atunci cand esti la birou cu el si il folosesti continuu sa scoti bateria, il tii doar in priza.Mai salvezi din viata bateriei. Daca il tii si cu baterie si in priza nu se va arde, bateria are o limita de incarcare si apoi va trece pe curent de la priza.E bine in ambele moduri pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal e sa il tii in priza doar cand il incarci; daca il tii mereu in priza nu mai tine acumulatorul;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, ar fi mai ok sa scoti bateria si sa-l tii in priza...
Mi se pare ca slabeste si bateria si se incinge foarte repede.
Cum a zis si @grifonstyle, ia-ti un cooler, si cu bateria scoasa n-o sa ai probleme.
Bafta

| Ksuparata a răspuns:

Nu se va arde, si eu am laptop de vreo 4 ani aproape si l-am tinut mereu in priza.cand e aprins nu trebuie sa ii socti adaptorul(chestia aia cu care il inarci)deoarece bateria nu va tine si oricum nu se va arde nimic deoarece pc e aprins si consuma din baterie si adaptorul face ca bateria sa fie mereu full.si cand e inchis poti sa il ti cu adaptorul in iel deoarece el va incarca pana cand bateria va fi full si pe urma se va opri ptc nu va mai avea ce sa incarcehappy

| LaFLeur12 a răspuns:

Nu vrei avea nici o problema, dar tias recomanda sa iti cumperi un cooler(un aparat care se pune sub laptop, pentru al raci si sa nu fie prea fierbinte pentru ca atunci ai putea avea probleme) Funda?

| laptophelp a răspuns:

Daca aveti tendinta sa utilizati laptop-ul, în principal stand la birou, utilizati complet bateria laptopului (rulati ciclu complet de descarcare-incarcare)si apoi reîncarcarcati complet pentru a mari durata de viata a bateriei