| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca tin laptop-ul mereu in priza?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Parerile sunt impartite.

Eu personal am acest laptop de peste 4 ani, si 99% din timpul in care l-am utilizat a fost tinut in priza cu bateria in el, si chiar si asa in momentul de fata bateria inca mai face fata, acum desigur nu pot spune ca tine tot ca la inceput pentru ca nu am nici o idee cat ar fi tinut la inceput daca il foloseam tot in acelasi conditii in care-l folosesc acum, dar da, sunt multumit.

La mine laptopul a fost pe baterie doar cand au fost pene de curent, cand iesea mufa de la incarcare din greseala, sau cand il foloseam in masina, iar asta se intampla destul de rar.

Acum desigur alegerea e a ta, dar daca zici ca e incorporata eu zic sa nu te complici sa-l desfaci, in aceste conditii pierzi garantia in cazul in care este nou. Dar daca totusi vrei sa o scoti, asigura-te ca e incarcata in momentul in care o scoti.

Acum desigur, trebuie de precizat ca aceste baterii nu sunt facute sa tina o viata, de aceea chiar daca dispozitivul tau are garantie de 24 de luni, daca vei citi mai atent in certificatul de garantie vei descoperii ca bateria are doar 6 luni garantie.

| Bondarel99 a răspuns (pentru OldSoul):

Pe mine nu ma interesează sa țină bateria ca îl folosesc doar acasă, in același loc. Mi-e aiurea sa îl tot scot și bag in priza și de aceea voiam sa știu dacă se strica laptopul din cauza asta.

| OldSoul a răspuns (pentru Bondarel99):

In cazul acesta nu ar trebui sa fie nici o problema.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scoate bateria. Am stricat asa bateria la vechiul meu laptop.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

E incorporata.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu se intampla nimic,curentul intra direct in laptop, bateria nu se mai incarca, nu va exploda, e bine sa stai cu bateria in el in caz de ceva bateria se duce, dar e curent inutil, asa ca scoate incarcatorul cand e full bateria, consumi curent degeaba

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cand te joci sa fie la curent mereu

| Yasmin875 a răspuns:

Dacă e încărcat 100% nu are rost să îl mai ți în priză.

| Mark2012012 a răspuns:

Da, daca bateria acumulator este incarcata complet, se va strica in timp, se va umfla, si nu o sa mai fie buna. Cand am avut primul meu laptop, l-am tinut doar in priza, iar acum, i-am cumparat un nou acumulator, dar nu mai recunoaste nici un fel de acumulator. Sfatul meu este, sa il bagi in priza, doar atunci cand desenul de avertizare al baterie arata ca mai ai aproximativ 30 la suta din baterie.