| butnar_nicoleta a întrebat:

Daca incarcatorul de la telefon are mufa USB (adica se conecteaza in telefon prin mufa usb), pot sa il folosesc pentru a incarca mp3 player-ul care altfel se incarca de la PC prin USB? (ma refer la incarcat bateria)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Port-ul USB are si o conexiune de +5V faza de masa calculatorului. Prin aceasta borna se alimenteaza aparatele mici USB portabile: mem stick, bluetooth, MP3 player-e etc.
Toate tipurile de mufe folosite la calculatoare (si nu numai) au conexiunile standardizate ca functionalitate.
Daca telefonul tau se incarca prin port USB, atunci OBLIGATORIU va avea si tensiunea de +5V pe borna.
Ca urmare, logic, si de la incarcatorul tau cu mufa USB vei putea folosi aceasta tensiune, pentru alimentare.

5 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Da. Tendinta este de standardizare astfel ca toate telefoenele sa se incarce de la USB

| viorel2c a răspuns:

Da

pupimik
| pupimik a răspuns:

Daca sunt compatibile...in mod normal... da

| anonimvirtual89 a răspuns:

Dapz USB bagi la pc si lasi macar o ora sa se incarcetongue

| anonimvirtual89 a răspuns:

Dapz USB bagi la pc si lasi macar o ora sa se incarcetongue