| cedracumacauti a întrebat:

Daca inchid calculatorul normal si dupa aceea opresc priza, adica la prelungitor am buton de ala, daca il opresc si peste 3-4 ore ii dau drumu iar exista riscul sa stric calculatorul? dar daca il opresc pe timpul notpii are ceva? dar daca il opresc pentru 1 ora si dupa il pornesc?
Cum se spune corect: inchid calculatorul sau opresc calculatorul?

Răspuns Câştigător
| AaNdYy a răspuns:

Nu exista nici un pericol... daca calculatorul este inchis normal (Shut Down) si toate "componentele" sunt oprite nu e nici un pericol.
Doar sa nu opresti priza cand e deschis PC-ul.

Sper ca te-am ajutat. tongue

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu cit il inchizi/deschizi mai des, cu atit il apropii de obstescul sfirsit mai mult. In principiu, daca ai buton de oprire la sursa, intii inchizi de acolo, si dupa aceea inchizi de la prelungitor.

| cedracumacauti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si daca nu am buton de ala la sursa ce fac?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cedracumacauti):

Preferabil sa nu inchizi de la butonul prelungitorului, in cazul asta.

| AaNdYy a răspuns (pentru cedracumacauti):

Orice sursa are buton de ON/OFF... in spatele calculatorului unde sunt toate cablurile in partea de sus trebuie sa fie un buton.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AaNdYy):

Gresit, NU orice sursa are buton de inchis/deschis, chiar si unele mai scumpe nu au asa ceva, desi in ultima vreme tendinta e ca pina si flasnete gen Premier/Deluxe sa aiba.

| AaNdYy a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cel putin toate sursele care le-am vazut eu aveau buton. ce-i drept sursele acelea erau mai recente, nu stiu cum e la cele mai vechi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AaNdYy):

Voila, pentru cultura ta generala -
http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/sg-500ae/ (cam toate de la ei sint fara on/off)
http://www.pcgarage.ro/surse/delux/500w-atx/

| Eidriana a răspuns:

Nu vad sa fie ceva rau in asta.

| Boboleu a răspuns:

Cred ca te confrunti ca un stapan nou de calculator. Nu e nimic rau din tot cum ai facut, trebuie sa nu scoti din priza sau alte cabluri in timp ce e aprins calculatorul.