| Voicu_Iulia_1993 a întrebat:

Daca mi s-a ars incarcatorul la laptop in timp ce era conectat la priza si in laptop, sunt sanse ca laptopul sa se fi ars? Tin sa mentionez ca aveam o pana de curent, iar cand a revenit acesta s-a ars.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca laptop-ul a pornit de pe baterie dupa defectiune, atunci probabil a ramas functional.
La un service se poate incerca, constatarea nu te costa.
Poate au si un incarcator de vanzare.

| Wr3nch a răspuns:

Daca porneste pe baterie nu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Chiar daca porneste pe baterie, tot poate fi arsa partea de intrare, care nu e f. scumpa dar tot ustura, chiar, se poate sa nu se gaseasca cip-ul decat cu comanda speciala de la producator si atunci o sa usture, RAU!

| GPA a răspuns:

Il testezi doar pe baterie și verifici dacă pornește. Dacă pornește în regim normal, s-a ars doar încărcătorul. Dacă s-a ars în timpul penei de curent, cel mai probabil a fost cauzată de o furtună, un stâlp lovit de fulger (suficient cât să transmită pe linie tensiuni foarte mari cât să ardă tot ce este conectat la priză). In acest fel mi s-au ars și mie 4 televizoare din casă, toate pe partea de alimentare.
Până nu testezi nu vei știi niciodată. Scoate tot ce înseamnă consumator electric din priză (frigider, televizoare, încărcătoare, monitoare, toate dispozitivele electronice și electrocasnice) în timpul furtunilor. Este singura metodă sigură de protecție împotriva debitelor uriașe pe linia de tensiune. Siguranțele și stabilizatoarele de tensiune instalate în propria rețea de curent nu te vor ajuta întotdeauna, curentul electric (câmpul electromagnetic) trece cu viteza luminii prin echipamente.

| Gligore2000 a răspuns:

Laptopul e ok. Partea de 18v este foarte bine protejata si izolata fata de cea de 230v.