| alalal a întrebat:

Daca mut ssd-ul din laptop cu windows-ul instalat si toate fisierele in pc imi va buta normal si voi putea folosi totul normal sau va trebui reinstalat si configurat pentru pc? Am un mini pc Dell. FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va boota fara probleme doar ca va trebui sa schimbi anumite drivere care probabil nu se mai potrivesc pentru ca la PC ai o alta placa de baza, o alta placa video, o alta placa de sunet sau de retea. Incearca si revino cu feedback.
Succes.

| alalal explică (pentru anonim_4396):

Ssd-ul care a fost inițial în laptop, cel cu Linux care îl foloseam ca și dualboot sa zic extern. l-am băgat la loc în laptop și merge perfect, ssd-ul care l-am pus în PC până acum merge ca uns..Deci au boot-at ambele și din câte văd rulează normal?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"imi va buta normal "

nu va buta normal sau nu va buta de loc. Driverele sunt anapoda dacă ințelegi mișcarea

| alalal explică (pentru sierra1):

Pe ssd-ul cu care a venit laptopul am intalat linux mint si cu ajutorul unui cititor de harduri il folosesc si pe acesta ca si extern tot pe laptop si functioneaza perfect! Inrebarea este daca am sa il bag la loc ca si primary ssd imi va functiona ok linux-ul? Acest l-am instalat cu ajutorul laptopului, partitii, tot. Pe cel care vreau sa il scot din laptop si sa il pun pe pc am sa reinstalez, asta este... dar macar asta sa ramana cu linuxul intact...

| LPCTSTR a răspuns (pentru alalal):

Zici ca este pe alt mediu de stocare. Logic ca pe respectivul mediu de stocare va ramane.

| sierra1 a răspuns (pentru alalal):

Repet ce ți-am mai scris odată: anormal sau nu va buta de loc

| Zuzu1991 a răspuns:

50-50%
daca driverele sunt compatibile, v-a boota normal
daca nu, atunci nu
iar toti care ti-au spus ca "daca e windows 10 *sigur* va merge" de fapt bat campii serios, in realitate pe acelasi calculator, daca intrii in bios si schimbi sata din AHCI in compatible (sau invers) windows-ul NU v-a mai boota... PUNCT (si chiar da ecran albastru), iar ca sa il faci sa mearga trebuie sa instalezi niste drivere critice, si procedura e pur manuala (complicata cu spume)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa bootezi in safe mode daca nu merge. Dar ar trebui sa intre macar, chiar daca nu functioneaza pana se instaleaza driverele

| badpanda a răspuns:

Daca este Win 10 ai toate sansele sa functioneze corect dupa ce isi instaleaza driverele noi.Am facut asta de mai multe ori cu mai multe computere si a mers de fiecare data.