| JustinDaniel a întrebat:

Daca Sursa e arsa mai are current in ea? Ca la mine tastatura si cand scot carcasa mouseul se arinde! Oare e arsa sursa? Sau Placa de Baza? Nu am timp sa verific!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, are și încă și de 220V și de 12 și de 15v, deoarece în sursa de alimentare sunt niște condensatori(așa le zice) ce printre altele ăsta li rolul; să înmagazineze temporar curent electric, de asta este o regulă de securitate la oricare intervenție hardware în orice pc sau server este să apeși de două-trei ori butonul de pornire al pc-ului cu cablul de alimentare scos din priză, tocmai ca să descarci condensatorii și să previi electrocutarea, ceea ce ai și tu de făcut dacă vrei ca led-ul de mouse să nu se mai aprindă.
Asta cu ce are pc-ul...depinde cum se manifestă problema.Nu cred că careva de pe- aici e clar văzător să intuiască ce problemă ai cu pc-ul happy
Succes și dacă nu te pricepi la pc-uri nu interveni ne autorizat că strici.

| Cl3ar a răspuns:

Da,mai are curent. Daca ai becul aprins pe placa de baza inseamna ca are...se aprinde sau nu pc-ul? Daca se aprinde si nu se deschide monitorul e arsa placa de baza (in plus miroase a fum, pune mana pe ea sa vezi daca e incinsa), daca nu se intampla nimic s-ar putea sa ai probleme cu sursa.

| JustinDaniel explică (pentru Cl3ar):

P-ai nu se aprinde.

| JustinDaniel explică (pentru Cl3ar):

Nu se aprinde PC dar sursa are current! adica mouse e aprins