| AndreiEOG a întrebat:

Salut, am o problema cu calculatorul. Am un difuzor intern de la un calculator mai vechi si am încercat sa il pun în pc-ul meu, l-am conectat la placa de baza si problema e ca nu mai pornește pc-ul. Am scos difuzorul si am încercat sa il pornesc dar nu vrea. Oare s-a ars ceva? Menționez ca led-ul de pe placa de baza este aprins, deci sursa duce curent la placa de baza, deci nu e arsa. Am încercat sa scot si sa bag ram-ul la loc dar tot nu pornește. M-am uitat si la condensatori daca sunt pocniți dar sunt Ok. Cineva daca ma poate ajuta cu un sfat in legătura cu ce as putea face in situația asta ar fi super. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Placile de baza sunt destul de sensibile. Daca difuzorul e conectat gresit, se pot arde circuite din placa de baza. Chiar daca e pus corect, daca se ating unele parti ale placii si calculatorul e in priza (chiar inchis) sau daca apar descarcari electrostatice, placa de baza se poate arde. Cand se lucreaza cu placa de baza, e bine sa folosim o bratara antistatica cumparata http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/bratara-antistatica-p-8516 sau facuta dintr-un cablu vechi.

In general, calculatoarele nu prea au loc pentru difuzor (au numai o placa audio cu iesire de putere mica care nu e suficienta pentru un difuzor).

Daca totul e pus bine si nu porneste, e posibil sa se fi stricat placa de baza.

| AndreiEOG explică (pentru LinxCont):

Mersi pentru răspuns.

3 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Ai ars northbridgeul rolling on the floor

| octav005 a răspuns:

Ai conectat toate mufele in placa de baza? cei 4 pini la alimentare cooler proicesor, hdd si restul? POti incerca si cu o alta sursa daca ai.