| Norbert170 a întrebat:

Daca unui calculator cu performante slabe ii schimb procesorul cu altul mult mai puternic, va functiona mai bine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va fi observabila o performanta mai buna.
La buna functionare a unui calculator contribuie aproape toata partea hard: procesor, memorie RAM, placa grafica, felul si viteza harddisk-ului.

| Norbert170 explică (pentru Ioandelasal):

La un procesor de pe net am vazut ca scrie asa: Altele:AMD Radeon HD 8370D integrat
Vrea sa spuna ca are o placa video integrata si nu mai trebuie sa cumpar alta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Norbert170):

Da, asa este, doar ca este destul de slaba.

6 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Merge mai bine. Toate contribuie la o functionare mai buna: procesor, memorie, placa video, hard disc.

| StefanKogut a răspuns:

Teoretic da, practic nu. Cea mai mare problema a unui comp nu e proc-ul sau memoria ci viteza de acces a hard discului.

| lBroken69 a răspuns:

Dap,va merge mai bine, dar ti-as recomanda sa schimbi si placa video.

| Norbert170 explică:

Vreau sa spun ca are doar 1gb ram, placa video foarte slaba si hard disk-ul si el cu putina memorie.