| Jurasim a întrebat:

Daca vreau sa transfer niste GB din partitia D pe partitia C ca sa am mai mult spatiu, asa-i ca trebuie sa sterg tot ce am pe partitia D/ sa mut totul in alta parte (backup) mai intai si doar apoi sa fac din nou alta partitie?

Nu de alta, dar in C mai am doar vreo 25GB liberi si directorul D ii aproape gol...

Sau exista vreo alta metoda decat cea pe care am precizat-o?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

De mult timp nu le-am mai folosit. Cred ca oricare din ele merge bine.
E bine ca toate datele care sunt in D sa fie salvate, in caz ca ceva nu merge bine. De cate ori am folosit metoda asta a mers fara erori. Prima data micsorez D-ul ca sa fac un spatiu liber intre D si C, exact cat am nevoie sa adaug in C. Programul va muta datele in cadrul partitiei D "mai la dreapta", asa incat noua partitie D sa contina exact ce continea inainte, atunci cand era mai mare, iar intre partitia C si D va ramane un spatiu nefolosit de marimea dorita. Dupa aceea, partitia C o maresc "spre dreapta" cu spatiul care e nefolosit. In felul acesta am o partitie C mai mare.

https://youtu.be/_f7bIAOYTGM?t=96

Vad ca acum programul are comanda directa pentru extinderea lui C fara sa mai micsorez eu D-ul si dupa aceea sa extind C-ul.

As alege Aomei.
https://youtu.be/_f7bIAOYTGM?t=162

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Muta din partea D in C si o sa ai mai mult spatiu in D.Nu trebuie sa stergi nimic, faci dublura, apoi stergi una din ele.

Spui in C mai ai liber 25 gb, pai duci acolo din D cat iti permite C, dupa stergi ce ai mutat din D si tot asa pana afci cat spatiu ai nevoie.
Nu trebuie sa formatezi nimic nici alta partitie
Chestia este cumd e ai 2 partitii, chestia asta din cate vad numa la romanii se mai face laughing eu aici unde locuiesc nu am mai vazut calculatoare cu partitii de 100 de ani laughing

Daca aveai doara una singura acum aveai deja spatiu, nu te mai plingeai ca nu ai sau cum sa faci sa muti, sa stergi etc.

| Jurasim explică (pentru relian):

Cum n-ai mai vazut calculatoare cu partitii? Ca ii esential sa ai un hard disk pe PC/ laptop de obicei C unde se afla fisierele sistemului de operare. Calculatorul tau unde isi stocheaza datele ca nu-mi inchipui ca o fi cumva in aer sau folosesti o unitate flash USB?

Si da, am avut la inceput o singura partitie; un SSD de 1TB, am lasat 100GB in C liberi ca am crezut ca ajunge si am mai facut un director D in care se afla restul de GB. Obisnuiesc ce tine de programe sa le instalez in C si restul jocuri/poze etc in D, de aia am doua partitii; ii mai organizat asa, nu toate la un loc sa nu sti ce ai pe acolo.

| Jurasim explică (pentru Jurasim):

Si nu cred ca pot elibera tot D-ul ca sa il sterg apoi doar mutand si stergand ce am mutat din el in C, ca la un moment dat se va umple C-ul si cu restul din D nu mai am unde sa-l mut ca sa il pot sterge... poate pe un hard disk extern.

| NLS a răspuns (pentru Jurasim):

Faza mai haioasa e ca are dreptate pana la urma, chiar daca e aparent aerian.
SSD-urile NU E OK deloc sa le partitionezi, defragmentezi sau formatezi.
Le scurtezi durata de viata inutil.

Daca chiar nu ai alternativa
(bani de un alt SSD de 256-480GB pe care sa il folosesti pentru partitia C,
si pe acesta sa il unesti si sa ramana intreg pentru stocare ), sau de un HDD de 2-4 TB, merge si asa.
Insa nu fa din acest lucru un obicei pe viitor, nu e ok deloc.

| Jurasim explică (pentru NLS):

Am luat obiceiu asta din negura vremurilor de demult de pe un calculator pe altul si n-am avut treaba.
Acum treaba ii ca atunci cand am pus aceasta intrebare am uitat sa precizez ca toata aceasta intrebare face referire la un laptop care are un SSD de 1TB si mai are un slot liber daca vreau sa ii mai bag ceva.
Ii voi face un upgrade atunci.

| relian a răspuns (pentru Jurasim):

laughing nu am vazut la vanzare zic, iar de partitii numai romanii fac cate 7 sa fie acolo,dar pentru ce nici ei nu inteleg. Unde isi stocheaza datele calculatorul?
Pe hard unde sa le stocheze,nu am spus ca functioneaza calc fara hard.
Ma referii la partitii,nu vad rostul sa imparti hardul in X parti,pentru ce? Spune tu cu ce te ajuta ca eu nu prea pricep.
Ai avut la inceput o singura parte,adica tot hardu ala fara partitii si cu ce te deranja de nu l-ai lasat asa?
Stii ce cred eu? Ca voi singuri va faceti de lucru laughing nu vad rostu in a imparti un hard in mai multe parti,doara ca ti se pare tie wow sau care este explicatia?
Spu tu ca facand partitii organizezi ce? Deci daca nu ai partitii nu ai stii ce ai pe acolo laughing cum sa nu stii,faci fodere,sau is facute deja,poze la poze, fisiere la fisiere si tot asa, le gasesti toate, le poti pune pe toate pe aceiasi pagina dintr-o privire leai vazut pe toate, dar probabil e prea simplu, trebuie sa te complici nitel ca sa para ca esti cool laughing

| Jurasim explică (pentru relian):

Am precizat o data deja tot de ceea ce ai nevoie pentru a intelege ce vreau sa fac. Ai raspuns la intrebarile tale acolo mai sus. N-am mai citit tot ceea ce ai scris ca deja asta ii subiect deviat. De obicei la o intrebare vi cu un raspuns sau cu o solutie, nu cu alte intrebari ce-mi trec mie prin cap pe moment.

| NLS a răspuns:

Se poate face si din Windows, fara vreun utilitar suplimentar.
Mai ales cand ai hardul din care vrei sa "rupi" aproape gol, putin probabil sa se intample ceva rau.
DAR e extrem de important sa fie Defragmentat manual acel HDD inainte de a incepe, altfel exista sansa sa corupa sau sa piarda niste date. (acest lucru e important orice utilitar ai folosi)

Cauti in caseta de cautare
"Disk management"
sau
"Create and format hard disk partitions"

Selectezi partitia dorita (D)
si alegi Shrink Volume.

https://www.diskpart.com/......gement.jpg

Se va crea un spatiu nealocat. (Unnalocated space)

Dupa care alegi partitia C, si selectezi Extend Volume

https://www.easeus.com/......ed-out.png

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Iar ca utilitare, daca tot vrei sa folosesti, acestea doua stiu ca sunt cap de afis:

https://www.easeus.com/partition-manager/

https://www.paragon-software.com/free/pm-express/

| halogen001 a răspuns:

Se poate folosi un program manager de partitii cum e AOMEI Partition Assistant sau MiniTool Partition Wizard. Se micsoreaza partitia D pentru a crea spatiu liber intre C si D apoi se extinde C in spatiul liber obtinut.

| Jurasim explică (pentru halogen001):

Pe care ai recomanda-o?

| Jurasim explică (pentru halogen001):

Mersi fain!

| halogen001 a răspuns (pentru Jurasim):

Cu placere!

| halogen001 a răspuns (pentru Jurasim):

De mult timp nu le-am mai folosit. Cred ca oricare din ele merge bine.
E bine ca toate datele care sunt in D sa fie salvate, in caz ca ceva nu merge bine. De cate ori am folosit metoda asta a mers fara erori. Prima data micsorez D-ul ca sa fac un spatiu liber intre D si C, exact cat am nevoie sa adaug in C. Programul va muta datele in cadrul partitiei D "mai la dreapta", asa incat noua partitie D sa contina exact ce continea inainte, atunci cand era mai mare, iar intre partitia C si D va ramane un spatiu nefolosit de marimea dorita. Dupa aceea, partitia C o maresc "spre dreapta" cu spatiul care e nefolosit. In felul acesta am o partitie C mai mare.

https://youtu.be/_f7bIAOYTGM?t=96

Vad ca acum programul are comanda directa pentru extinderea lui C fara sa mai micsorez eu D-ul si dupa aceea sa extind C-ul.

As alege Aomei.
https://youtu.be/_f7bIAOYTGM?t=162

| halogen001 a răspuns:

Am incercat Aomei cu varianta free si nu merge cu "Allocate Free Space", dar se poate micsora partitia D intai cu "Resize/Move Partition", deci deplasez marginea din stanga a partitiei D spre dreapta ca sa obtin spatiu liber intre D si C si dupa aceea maresc C fie tot cu "Resize/Move Partition" fie cu "Merge Partitions", ca sa adaug spatiul nealocat la partitia C.

Am incercat si
MiniTool Partition Wizard Free 12.5 are optiunea "Extend" care poate aloca direct spatiu din partitia D.
Deci e mai rapid MiniTool Partition Wizard Free.