| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi va rog cele mai bune antivirsuri. Cred ca mi-am virusat pc si laptopul cu un stick. Vreau sa scanez cu fiecare si dupa aia sa le dezinstalez.

15 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Daca il ai infectat cu un virus degeaba bagi acum antivirus, mai intai golestel fai reformatare si apoi baga antivirus ca sa nu mai patesti din nou asta

| RAY a răspuns:

Malwarebytes https://de.malwarebytes.com/

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, descarca malwarebytes anti-malware de aici :https://www.malwarebytes.com/mwb-download/ instaleaza si scaneaza apoi stege ce gaseste, daca nu merge scrie aici si rezolvam noi cumva

| Sorescu_Alexandru_1998 a răspuns:

Daca nu te descurci tu singur, cere ajutorul cuiva specializat, in a-ti reinstala winowsul, si a-ti formata tot computerul.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Malwarebytes anti-malware este foarte bun, dar este doar un antimalware. Scaneaza cu antivirusi. Poti lasa permanent malwarebytes te fereste de multe. Daca poti sa cumperi licenta, e si mai bine. Dar pune si un antivirus.

| anonimg a răspuns:

Pentru a scana un usb introdus imediat in pc, iti trebuie 'usb imunizer' de la bitdefender: https://labs.bitdefender.com/projects/usb-immunizer/overview/

Pentru a scana pc-ul de virusi este bun si gratis tot 'bitdefender antivirus': https://www.bitdefender.ro/solutions/free.html

| ekkk a răspuns:

Stiu prin ce treci, eu am avut troianul pe pc, o luase razna grav
Un singur antivirus m-a scapat de el, restul nu rezolvau nimic unele nici nu reuseam sa le deschid
Iti recomand kaspersky! nu trebuie sa formatezi absolut nimic
o sa faca el singur tot
funda?

Bula
| Bula a răspuns:

Prima data trebuie sa dezinfectezi calculatorul si laptopul, dupa aceea toate stick-urile ce le ai.
In caz contrar infectia revine si nu mai scapi de el.
1. Instaleaza AVG antivirus, versiunea free
2. Scaneaza calculatorul /laptopul (scan now)
3. La setarile speciale - scanari - dispozitive removabile setezi TOATE casutele, inclusiv TOATE fisierele pentru scanat! Dai aplica si ok.
4. Daca introduci un stick gol, AVG il va detecta imediat si il va scana, afisand un biletel in Taskbar la pornirea si terminarea scanarii, inclusiv rezultatul scanarii. In caz ca nu apar aceste anuntari, inseamna ca n-ai facut bine setarile la (3.)
5. Daca etichetele apar la introducerea stick-ului de test, poti continua cu introducerea celorlalte stick-uri, care vor fi scanate automat, iar eventualii virusi vor fi dezactivati.
6. Dupa terminarea scanarii TUTUROR stickurilor pe care le ai, le copiezi continutul, pe rand, intr-un folder de manevra pe hard disk, formatezi stick-ul, dupa care copiezi inapoi continutul pe stick.

Procedura este destul de greoaie, dar este unica posibilitate de a scapa de virusii de tip "autorun", respectiv de tip "ghost-lost files", cele mai raspandite pe stick-uri la ora actuala.

AVG antivirus te va feri in continuare de asemenea virusi, dar si de atacurile posibile de pe pagini periculoase de internet. Este liber si foarte eficace, actualizarea listei de virusi cunoscute facandu-se de 4 ori in fiecare zi.

Succes la dezinfectare!
Good hunting!

- - - nu recomand sa dai click pe reclame, deoarece AVG se va bloca dupa 30 zile de incercare, iar dupa acea trebuie platita licenta! Daca-l lasi asa, va functiona fara probleme in mod free, chiar ani de zile. Merita, fiindca e cel mai puternic scut gratuit.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru 1Q):

Daca ai un antivirus in PC si bagi stickul, acesta va fi dezinfectat automat. Daca nu te pricepi de ce te bagi. Oricum un virus nu intra in PC pentru simplu fapt ca ai bagat stickul la PC. Trebuie si pornit programul: http://www.laptopulmeu.net/......torul-tau/
Daca nu te pricepi macar abtine-te sa dai "nefolositor" si "eronat" din rautate. Asta dovedeste slab nivel de cultura si educatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru 1Q):

Desteptule! Si cum il golesti fara sa-l bagi in PC?

| RAY a răspuns:

Pe zi ce trece ma uimiti sincer cu prostia voastra, mi-ai dat nefolositor si vb de cel mai bun program de devirusare din lume, ce naiba e cu voi romanii va tampiti de la zi la zi pe bune

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, Bula a fost o opinie, bune maniere am, vezi ca ''sti'' se scrie cu doi de i.
O zi buna!

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

Malware-urile nu sunt virusi, ele nu se propaga pe- si de pe stick-urile de memorie.
Din acest motiv am catalogat raspunsul ca nefolositor.
Virusii tip "autorun" sunt detectate si anihilate de putine programe de antivirus, de aceea am dat solutie detailata. Din pacate, la noi in tara s-au raspandit foarte tare, aproape nu gasesti un centru de copiere in care calculatoarele sa nu fie infectate cu acest tip de virusi.
Cauza este "a-tot-cunoasterea", fiecare se pricepe la toate, dar nimeni su face cum trebuie.
Virusii exploateaza tocmai prostia omeneasca si se propaga pe masura.

| Țoglă a răspuns:

Bitdefender