| mynameisnotsupposedtobehere a întrebat:

Dau fundă!
Bună! Aș vrea să știu, dacă fac update de la Windows 10 home la Windows 11 22h2 direct de pe laptop (adică îmi arată mereu ca trebuie să activez windows-ul și când intru îmi arată că pot da update și că laptop-ul meu suportă win. 11) se vor pierde driverele? Îmi este frică să-l actualizez pentru că nu mă pricep și nu eu am instalat driverele.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Driverele nu se pierd prin update, dar exista sansa sa ai nevoie totusi de un driver nou pentru 11 pentru o anumita componenta, de exemplu pentru placa de sunet, cel pentru 10 nefunctionand corespunzator pe 11.
(e doar o posibilitate, depinde de modelul exact al diferitelor componente, unele au drivere perfecte care functioneaza identic pe cele 2 sisteme de operare, alte piese au versiuni diferite de drivere. Acestea din urma vor trebui eventual aduse la zi ca sa nu ai probleme).
Sau poate ai nevoie de un update de BIOS.

Il gasesti (daca exista) pe pagina laptopului (cauti modelul exact al laptopului pe google, eventual urmat de drivers, si dintre primele linkuri afisate, intri pe pagina care apartine producatorului)

Spui ceva de activare.
Facand update la 11, Windowsul tot neactivat ramane, atata vreme cat nu introduci o cheie (serial) de activare (ce trebuie cumparat).

Mai bine ramai inca o vreme la 10, pana prin toamna- cand va veni urmatorul update.
W11 inca nu e finisat, si mai are probleme cu unele drivere de periferice (imprimante, placi de retea WiFi, alte dispozitive WiFi sau bluetooth)

| mynameisnotsupposedtobehere explică (pentru NLS):

Ok, mulțumesc mult! Și activarea windows-ului se face pe baza a cărei cheie de activare?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca chiar doresti, poti incerca sa faci update, si daca ai ceva probleme, te ajut cu placere.
Internetul pe fir ar trebui sa-ti functioneze, si mai departe, daca chiar lipseste sau e necesar ceva driver, se rezolva.

Insa cum spuneam, eu l-as lasa asa.
Si eu sunt inca la W10, si pana prin decembrie nu o sa trec la 11.

| mynameisnotsupposedtobehere explică (pentru NLS):

Nu cred că m-aș complica, așadar, voi rămâne la 10, dar notificarea pentru activarea windows-ului îmi apare mereu. Inițial îmi apărea ca notificare pop-up spunandu-mi ca licenta Microsoft va expiration în curând, iar mai apoi doar ca un scris pe fundal cu "Activate Windows from Settings", sau ceva în genul acesta.

| NLS a răspuns (pentru mynameisnotsupposedtobehere):

Windowsul va functiona mai departe fara nici o limitare.
(doar Windows 7 expira dupa perioada de Trial, Windows 10 si 11 le poti folosi mult si bine asa - neactivate).

Insa te mai sacaie cu acele mesaje, doar doar o sa dai bani pe licenta, vreodata.

PS: Nu poti customiza nimic cat timp nu il activezi, dar daca stii o smecherie, poti totusi schimba wallpaperul.
Instalezi un Viewer de imagini, precum IrfanView sau XN View MP, si schimbi wallpaperul de acolo.

| mynameisnotsupposedtobehere explică (pentru NLS):

Pai cum adică? Am costumata totul, wallpaper-ul, culoarea predominantă și tot așa.

| NLS a răspuns (pentru mynameisnotsupposedtobehere):

Ce arata in rubrica Activation?
(poti tasta Activation in caseta de cautare)

https://imgur.com/8HNzy6T

Daca scrie: "Windows is activated with a digital license",
e foarte suspect ca iti mai apare notificarea pentru activare.

Iar daca apare ca NU e activat, e suspect ca ai putut schimba wallpaperul (din Windows, ca din softuri terte tocmai ti-am spus ca merge).

| mynameisnotsupposedtobehere explică (pentru NLS):

Scrie "Windows is not activated" și mai scrie și "We can't activate Windows on this device as we can't connect your organization's activation server. Make sure you're connected to your organization's network and try again. If you continue having problems with activation, contact your organization's support person. Error code: 0xC004F074"

| NLS a răspuns (pentru mynameisnotsupposedtobehere):

Bun, acum am inteles de ce nu iti e activat (acum), dar ai putut schimba wallpaperul.

Eroarea aceea apare cand Windowsul a fost anterior activat prin serverul KMS, pentru 180 zile. Si cand Windowsul nu e tocmai original (adica e original, insa nu ar fi trebuit sa ajunga pe laptopul/PC-ul tau, pentru ca face parte dintr-o Licenta de Volum (VL) disponibila doar pentru companii).
Cu o astfel de cheie de licenta poti activa mii de calculatoare dintr-un foc (depinde pentru cate a fost cumparata), in schimb cu o cheie normala OEM sau Retail, poti activa in ziua de azi unul singur (mai demult puteai si 2).

Daca deschizi o fereastra CMD si introduci comanda
slmgr.vbs /dlv

DACA apare la Product Key Channel termenul GVLK,
inseamna ca licenta ta nu e nici OEM, nici Retail, nici vreun alt fel de licenta pe care o poate cumpara un utilizator simplu,
ci face parte dintr-o licenta VL (care acum e expirata oricum).

https://imgur.com/1fGOq8J

Nu e nici o problema, ecuatia de care spuneam mai sus nu se modifica, poti folosi in continuare laptopul neactivat mult si bine.

https://www.thewindowsclub.com/we-cant-activate-windows-on-this-device

PS: Codul de eroare diferit (0xC004F074) nu conteaza, e probabil generat de o alta versiune de Windows decat a ta (Enterprise, Home, Pro.)
Continutul e cel care conteaza, si e identic cu ce spuneai tu.

| mynameisnotsupposedtobehere explică (pentru NLS):

Ok, mulțumesc! O zi frumoasă!