| Vasy1999 a întrebat:

Dau Funda si vot! Am o problema cu un nootebook ( sau cum am mai auzit ca i se mai spune mini-laptop) cu urmatoarele configuratii 1Gb ram, procesor de 1. 60Ghz, placa video de 32 bit si hard de 28Gb cu windows 7 mentionez ca are display-ul spart si il foloseam la monitor. L-am deschis intr-o zi si cand sa dau refresh (asa fac eu cand il deschid) s-a blocat nu puteam face nimic pe el si dupa 3 min l-am inchis de la buton si cand sa-l deschid aparea o eroare cu ceva de genu (nu sunt sigur ca e chiar ce scria in eroare) system not found si parca mai arata system is denied si cand am incercat sa ai schimb windows-ul nu mai puteam face nimic nici sa formatez partitiile sau sa creez una sau sa al instalez si din doua partiti mi-a facut una ( pot pune windows pe el doar cu stik-ul pentru ca nu are loc de CD si am incercat sa pun si windows 7 si windows xp si nu puteam). Ce are nootebok-ul si cum il pot repara?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Probabil s-a defectat hdd-ul, dar nu pot sa spun precis. Incearca sa foloseste un ubuntu de pe stick(merge folosit si fara instalare) si vezi daca e totul ok asa.

| Vasy1999 explică (pentru sltlp):

Fii mai explicit te rog.

| Vasy1999 explică (pentru sltlp):

Eu am pus windows pe stik si era bootabil caci am mai schimbat windows-ul la alt laptop si a mers si chiar si la laptopul asta l-am mai schimbat odata mai demult si a mers dar dupa ce s-a blocat si l- am inchis nu s mai mers sa fac nimic pe nootebook.

| lpavel a răspuns:

Du-l la un service, nu mai ai ce face tu... bafta!