| sandel96 a întrebat:

Dau urgent funda!
Tocmai am achizitionat un Intel pentium dual core e5200 @2. 50Ghz cand aprin pc-ul imi arata ca este la 1200mhz cu multyplicator x6 dar stiu ca trebuie sa fie x12 sa ajung pe la 2500.
Am inteles ca trebuie sa dau disable in bios la C1STATE ori Eist ceva de genul oricum am dat la amandoua si frecventa ramane tot la 1200mhz ma poate ajuta cineva multumesc!
Procesorul este ok mult mai bun decat fostul celeron 420 dar totusi de la 1200 pana la 2500mhz x2 ca are 2 nuclee mai este mult.

Placa de baza este GA-vm900m bios F5
1x2 gb ram 533 si 667 mhz

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa dai disable la nimic. In BIOS trebuie sa fie undeva o optiune de marirea a factorului de multiplicare. Nu cunosc cum este BIOS-ul tau.

| sandel96 explică (pentru Salontanul):

Am sa fac update de bios pana la F6 ca F7 a ramas beta din cate stiu

| Salontanul a răspuns (pentru sandel96):

Numai sa nu se intrerupa operatiunea ca poti strica totul. Ai grja!