| danteewerr a întrebat:

De căte ori pot formata partiția C, acolo unde imi instalez windowsul. Deci mă refer la formatat, nu la quiq format!

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Pai nu are nicio treaba formatarea cu placa de baza. Nici hardul nu se defecteaza, formatarea este un procedeu software nu se defecteaza. Gandeste-te la un stick sau card de memorie, care ajunge sa fie formatat de cateva sute de ori, si nu se defecteaza.

27 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Asta chiar nu e o probleme. De cateva sute de mii de ori.

| laurentiu80 a răspuns:

De cate ori vrei tu. Daca ai deja windows-ul instalat pe ea nu o poti formata direct din windows. O poti formata atunci cand instalezi windows-ul, sau cu Hiren Boot cd. Atunci cand nu o formatezi pe quick level, se numeste low level format, si verifica daca pe partitia respectiva ai bad-uri.

| danteewerr explică (pentru laurentiu80):

Eu formatez hardul cu un cd cu windows xp, dau format și gata. Nu m-am complicat cu tot felul de softuri care cu siguranță mai rău fac decăt bine. Adica merg tot pe măna celor de la windows

| tteo92 a răspuns:

Se poate forma de cate ori vrei, dar e sufient o data si sa treci la pasu urmator. Problema vine abia dupa ce instalezi foarte des windows-ul si tot formatezi partitii... cu timpu se duce placa de baza.
Bafta!

| danteewerr explică (pentru tteo92):

Păi explică și de ce se duce placa de bază? Eu știam că hardul ar fi cel mai afectat.dar de placa de bază nu am mai auzit pănă acum. Dacă poți să dai detalii cu privire la placa de bază.de ce sa-r strica? Te rog frumos!

| danteewerr explică (pentru laurentiu80):

Păi tocmai de asta l-am intrebat pe tteo92, poate ne explică el ce vrea să zică cănd face referire la placa de bază. Este prima dată cănd aud! Și chiar sunt curios!

| tteo92 a răspuns (pentru danteewerr):

Pentru ca placa de baza afecteaza cel mai mult, hardu` nu prea, se slabeste placa de baza findca se tot reinoieste windows-ul la un interval de timp foarte scurt,, se uzeaza piesele, pentru ca la o reinstalare de windows se cauta drivere pentru a le instala, huburi, placa on-board, video, retea, si alea nu sunt prea indicate sa se instalaze foarte des, apoi cu timpu nu o sa mai fie cum era, nu o sa mai raspunda la fel de bine, o sa pice placa de retea, restarturi din senin etc. Un windows se instaleaza cel putin o data la 6 luni, daca e piratat, daca e cu licenta e mult mai bun si se poate instala o data la 2 ani

| tteo92 a răspuns (pentru laurentiu80):

Nu are nicio legatura formatarea cu placa de baza? daca nu stiai, nu Hardu` tine placa de baza, ci invers, placa de baza tine de tot. se trasmite toate drivere in placa de baza.
Ia instaleaza tu in fiecare zi windows-ul, timp de 1 luna, si revino cu detalii.
Mult succes.

| danteewerr explică (pentru tteo92):

Am calculator luat de nou nouț, placă de bază Asus P7P55D,și sincer să fiu, am folosit windowsuri originale, imaginea originală, am folisit numai windows 7 ultimate 64 bit sp1, și am instalat cam de 3 ori pe lună windowsul, plus că am avut și duall boot cu xp și am incercat si windows 8, care l-am instalat și pe ăsta de vreo 4 ori in ultimile 2 luni de cănd a apărut el oficial, am incercat si windows vista deci cam toate puse cap la cap, cred că am instalat cam toate windowsurile posibile și imposibile de 5 ori intr-o lună, plus că am incercat și versiuni de ubuntu să le instalez. Și sincer să fiu singura problemă care o observ este temperatura mare la placa de bază, 42 de grade. Am vrut să instalez toate versiunile de windows să le testez să văd care ar merge mai bine, care este mai stabilă, adică așa cum facem toți cănd ne luăm ceva nou, pănă nu-l **** nu ne lăsăm laughing. Ori cum, pare destul de logic ce spui și tu, mersi frumos de răspuns. Deci să ințeleg că duall boot, de exemplu xp-ul cu un windows 7, ar fi total greșit?

| tteo92 a răspuns (pentru danteewerr):

Daca amundoua sunt cu licenta nu prea ar fi o problema, si asta depinde si daca le instalezi cum trebuie, adica mai intai cel mai vechi sistem de operare si apoi cel nou...procedura corecta ar fi : pe partitia C,cel mai vechi sistem si pe D cel mai nou.
Dar ca sa te asiguri mai intai ca va merge windows-urile bine,ar fi cel mai simplu sa le folosesti mai intai pe virtualbox, apoi daca vezi ca ruleaza asa cum trebuie,le poti si instala de pe dvd.
Cat despre ce mi-ai zis tu acol, ca ai instalat de cateva ori windows-uri, asta nu afecteaza brusc, din prima,gata nu o sa-ti mai mearga... nu, in timp se face, se slabeste incet, incet pana o sa apar problema, peste problema. Daca zici ca pc-ul e nou, atunci e mai bine, ai grija de el, pentru ca cei de la garantie nu, da si pe faptul ca tie nu o sa-ti mai ruleze cum era, nu te gandii asa, pentru ca ei il pun in teste si detecteaza imedia problema de la ce vine, au aparate special de luat masuri.
MUlt succes si nu mai continua sa instalezi asa des.
Daca vrei mai multe detalii despre la ce duce o instalare de windows foarte des, ai putea contacta un service de pc- sa-ti confirme si ei. pa-pa

| laurentiu80 a răspuns (pentru tteo92):

Nu ai nicio treaba cu calculatoarele..nu stiu de unde scoti aiurelile astea

| tteo92 a răspuns (pentru laurentiu80):

Eu cred ca tu nu ai nicio treaba cu PC-u, daca ai ajuns sa compari un HARD cu un stick, e clar atunci... esti total pe langa! Ai dat si tu un exemplu de vai de capu tau.da de ce n-ai zis gandeste-te ca si cum ai resofta un telefon, ia vezi i aceas? daca resoftez un telefon de mai multe ori, ce zici, o sa mai functioneze la fel?
Baiate sau copile, lucrez in domeniu, nu trebuie sa-mi explici tu mie, stiu ce spun, nu vorbesc ca tine doar sa ma aflu in treaba, pentru ca, crede-ma, chiar nu as avea nimic de castigat daca as zice ca se slabeste placa de baza iar procesul de incarcare va fi din ce in ce mai ingreunat si proceosul este „inima si creierul „ calculatorului, are un rol foarte important, daca ala scade, scade tot.
Nu doar ca stiu cum sta treaaba, dar si cunosc un caz de genu...si hai sa-ti si zic povestea,. un tovaras de al meu, era asa mai la inceputu lui de experientei si aflase si el o data cum se instaleaza un windows, se uita la videotutoriale etc si a invatat baiatu pana la urma, nha si de o data ce a invatat ...ghici ce facea? instala in fiecare zi windows-ul, iar uneori chiar si de cateva ori pe zi, iar apoi ce sa vezi dupa ce s-a plictisit de instalare, l-a instalat de cateva zezi de ori bune, iar apoi nu i-a mai mers windows-ul calumea, si zicea ca "ba ce are de ce merge asa greu, ca doar am bagat windows nou„. ei bine explicatia e simpla, de la prea multe instalari i s-a facut praf placa, si nu mai poate tine windows-ul corect, si nu o sa i mai poata rula orice program, decat in erori, chiar daca il mai reinoieste, windows-ul lui tot ala o sa fie ca si cum l-ai fi avut de acum 2 ani instalat, asa greu v-a rula.
Baga de seama, daca esti in situatia asta, nu instala windows-ul in nestire ca nu faci nimic, ce sa-ti aduca performanta.
Cand iti iei un pc nou, ai si un manual in cutie, iar pe el scrie clar "INSTALARE WINDOWS CEL PUTIN LA o data la 6 LUNI„ De ce crezi ca au scris asta, doar asa ca sa aiba ei ce scrie, sau ca n0aveau ce face?
dar Daca crezi ca scot eu povesti de la mine, nu esti obligat sa ma crezi, dar macar contacteaza pe cineva care chiar stie.
Pa-Pa!

| danteewerr explică (pentru tteo92):

Uite vezi, acesta chiar imi pare un subiect care ar trebui discutat mai mult timp, findcă este un subiect tare important, sunt mulți probabil la fel cum sunt și eu, care imi făceam probleme, culmea, că imi voi strica hardul formatîndul,dar uite că la placa de bază chiar nu m-am găndit nici o clipă nici măcar o secundă, sincer să fiu fobia asta cu formtatatul hardului provine prin prisma faptului că am eu așa o pată pusă pe regiștrii. De exemplu dacă instalez un program apoi il dezinstalez corect, tot am eu impresia că ceva ceva nu imi merge corect,deși il dezinstalez acel program cu ccleaner,tot stau și imi imaginez cum mai există regiștrii care imi vor da erori mai pe tărziu și de aici imi vine și cheful de instalare de windows laughing. Na ce să-i faci, am bube pe creier cred tongue. Dar la placa de bază chiar nu m-am găndit,deși, sincer să fiu, la un moment dat chiar aveam așa un gănd ciudat in creier care imi tot zicea să nu mai instalez windowsul de zeci de ori, findcă se strică chipsetul din placa de pază și alte minunății de pe acolo, dar tot de atitea ori nu am ascultat de intuiția mea care imi tot striga la mine de zori, iar eu parcă mai rău făceam. Un windows instalat corect, și să fie windows original, adica imaginea originală, normal și normal, și logic, trebuie sa te țină cam 2 ani, fără nici o problemă, mai aels dacă folosești și windows 7 ultimate sp 1 pe 64 bit. Am o intrebare, știi cumva dacă Windows Vista ultimate pe 64 bit este bun?

| tteo92 a răspuns (pentru danteewerr):

Nu numai placa de baza se slabeste dar si prosesoru, de la placa pleaca tot si la ram si cam la tot ce e mai important la o instalare de windows, pentru ca la o instalare de windows de obicei conteaza procesorul si ram, aia face instalrea mai rapida,si atunci procesorul si ram lucreaza cel mai mult,poti observa si diferenta, daca te uiti o data asa cand esti pe pc si lucrezi cu aplicatii,orice aplicatie, chiar si ce-a mai complicata aplicatie nu se incalzeste foarte tare ram si procesorul, dar in schimb la o instalare de windows, ai sa vezi diferenta enorma, tocmai de aia nu e bine sa fortezi si sa i pui la lucru prea des..Ai zis ca ai pc nou nu? Trebuie sa ai si un manual de utilizare pe undeva pe acol, ai putea sa citesti despre ce e vorba.cum sta treaba cu instalarea.
Cat despre vista, vista esti un sistem de operare foarte pretentios, este nevoie de un pc bun, bun ca sa nu-ti faca probleme. depinde de configuratia pc-ului tau, pentru vista trebuie multi si multi ram, daca nu ai un pc indeajuns de bun, la orice aplicatie care vrei s-o instalezi sau pur si simplu sa o deschizi ti se stinge monitoru si se aprinde si tot asa, de fiecare data.eu am avut o data un pc, cu 4 gb si un cu procesor Intel celeron Dual core G550 si nu imi mergea prea bine nici pe x64 dar nici pe x86.cel mai bun e windows7 ultimate, dar si windows8 nu-i rau, chiar merge mai rapid decat windows7,(l-am probat) e un fel de smarhphone, jumate windows, jumate smartphon.

| danteewerr explică (pentru tteo92):

Vreau să te mai intreb un singur lucru, am instalat jocul fear 3, și știi și tu că la unele jocuri, după instalare, mai trebuie să bagi un dll prin system32. Dar eu am făcut prostia de am băgat un dll-u din acesta și nu am făcut un backup la dll-ul original din system32, apoi colac peste pupăză l-am și șters.Se poate inămpla să se strice ceva la pc? Să am erori ceva?

| tteo92 a răspuns (pentru danteewerr):

NU, de la jocuri nu se intampla nimic. erorile apar asa cand dezinstalezi ceva si nu se poate dezinstala in totalitate, (unele programe, cand le dezinstalezi, nu pot fi dezinstalate complet findca sunt anumite aplicatii ale programului care sunt inca in progres iar apoi pentru ca nu a putut fi dezinstalat complet, apar erori pentru ca nu e complet programu, s-a sters doar o parte din el,pentru al putea sterge tot,trebuie sa opresti programul dand ctr+alt+delete si sa opresti sa ma ruleze,altfel daca se sterge cum am zis mai sus, la fiecare intrare in windows,o data cu windows-ul porneste si programul,dar nu tot, si cu erori. erorile mai pot aparea si atunci cand nu ai iti suporta pc-ul, aplicatia respecta, si etc), dar asta nu si la jocuri se intampla. Jocurile sunt jocuri, nu face probleme, doar daca sunt virusate.
Folosesti anti-virus, care?

| danteewerr explică (pentru tteo92):

Folosesc avast free, plus firewall comodo, setat cum trebuie, și mai am incă vreo 10 utilitare portabile cu care scanez pc-ul de tot ce inseamnă programe softuri malicioase, folosesc revo uninstaler, ccleaner, ccleaner 8 portabil, ram rush portabil pentru ștergerea memoriei, vba rotkit un progrămel portabil foarte util, și desigur auslogics boost sped.

| tteo92 a răspuns (pentru danteewerr):

Pff laughing) esti incredibil, folosesti o suta de aplicatii fara sens, cand puteai sa-ti pui bitdefender si le facea pe toate si mai eficient. Tu acum nu faci nimic decat sa-ti ingreunezi pc-ul, bine, nu are nimic asta, dar na daca tie iti place sa astepti dupa fiecare sa isi faca treaba in parte, e-n regula atunci.
Daca vrei anti-virus bun cu licenta, ma poti contacta pe tmteo@yahoo.com si o sa ai parte de mai multa usirinta in pc, daca pui anti-virus cum iti zic eu.

| danteewerr explică (pentru tteo92):

In afară de comodo și avast care se instalează, in rest toate aplicațiile sunt portabile. Am instalat bitdefender și mi se pare cel mai super nașpa antivirus din lume. Eu de obicei folosesc doar firewallul, in rest nu aveam nici un soft antivirus și mai știu eu de care.Ram rush este tot portabil și funcționează super. Dar consider că am un sistem destul de mai de doamne ajută și am instalat azi noapte avast mai mult așa să zic și eu că am antivirus instalat laughing

| tteo92 a răspuns (pentru danteewerr):

L-ai instalat cu licenta, sau trial bitdefender? nu prea ai voie sa pui multe din astea, pentru anti-virus, ca apar neintegeri intre ele. Unu ti de ajuns tu ai mai multe care si scaneaza dar mai face si cate un mic lucru in plus.

| laurentiu80 a răspuns (pentru tteo92):

De ce sa nu compar un hdd cu un stick? atat timp cat amandoua sunt 2 medii de memorie externa? si poate stoca aceleasi informatii?
Daca lucrezi in domeniu, cred ca esti incepator. In primul rand nu stapanesti termenii : "slabeste placa de baza ", la ce te referi exact? o indoaie? "slabeste procesorul " - cum sa slabeasca procesorul. procesorul ruleaza la o anumita frecventa, se "slabeste" sau se "ingrasa" doar prin overclock, si nu ca se formateaza hdd-ul. Scrie in manualul placii de baza sau ma rog a pc-ului : "instalare windows la cel putin 6 luni " laughing)...am mai auzit-o si pe asta, desi mi-au trecut pe mana nu zeci, sute de placi de baza, laptopuri ...si n-am vazut sa scrie mentiunea asta. Nu e nevoie sa contactez pe cineva care stie, eu iti zic ca am terminat facultatea de calculatoare anul trecut, am o diploma de inginer in toate chestiile astea.

| tteo92 a răspuns (pentru laurentiu80):

Bine ma hai ca deja ma plictisit subiectul asta si mai ales tu. Eu vorbesc pe intelesu tuturor, pentru ca daca iti vorbesc in termeni,crede-ma ca n-ai sa intelegi o boaba, sau stii absolut toate piesele de pe placa? ce e ala, btx, cd-in,nano itx, SiS, ferrite core choke, lower rds on, leaking, si la ce folosesc ele? dar fara sa te uiti pe net, oricum stiu ca te uiti ca esti vai de capu tau si apoi vii sa-mi zici, de asta ai raspuns asa greu acum, pentru ca ai cautat pe net sa vezi despre ce e vorba.
Hai nu mai scrie, ca nu-mi pasa de mintea aia a ta. aici nu e vorba doar de o formatare pur si simpla copil copac, e vorba de instalare de windows. Dar tu esti pe langa subiect ti-am mai zis, dar tu nu m-ai crezut!
PA!

| laurentiu80 a răspuns (pentru tteo92):

:-) bine, tu poti sa ramai in prostia ta, dar macar nu dezinforma si pe altii. Hai numai bine, eu nu te-am jignit, dar probabil tu stergi pe undeva calculatoarele de praf si te crezi mare meserias. iti dau ignore..pa.

| danteewerr explică (pentru laurentiu80):

Am citit și eu in cartea de la placa de bază, și nu am găsit nimic in care să zică că trebuie instalat windowsul o dată la 6 luni! Cred că se referea la plăcile de bază vechi tare de tot, findcă am auzit și eu la cineva care lucrează la un magazin de calculatoare, că instalează windowsul o dată la 2 luni, acum dacă faci un bakup, este mai șmecher așa!

| laurentiu80 a răspuns (pentru danteewerr):

Pai nu are nicio treaba formatarea cu placa de baza. Nici hardul nu se defecteaza, formatarea este un procedeu software nu se defecteaza. Gandeste-te la un stick sau card de memorie, care ajunge sa fie formatat de cateva sute de ori, si nu se defecteaza.

| tteo92 a răspuns:

Deci stii ce sunt alea sau nu? explica-mi ca pana acum ma intrebai ca ce se slabeste la placa sau ce vreau sa zic, sa fiu mai clar... nha acum am fost mai clar...nu o da la intorsa ca imi dai ignore si nu stiu laughing) explica ce sunt alea si apoi poti sa-mi dai cate ignoruri vrei!

| danteewerr explică (pentru tteo92):

Am luat manualul de la placa mea de bază, și nu am găsit nicăieri unde să scrie căt de des imi pot instala windowsul, sincer să fiu, nu vreau să mă laud, dar, probabil că era vorba de plăcile de bază mai vechi, eu folosesc o placă de bază relativ, nouă, am ințeles că o dată pe lună dacă instalezi windowsul, mă refer pe plăcile cu soket mai nou apărut, adică cum am eu de exemplu, poți instala windowsul o dată pe lună fără nici un risc, cu condiția să formatezi partiția, lucru pe care l-am și făcut, deși, consider că o instalare de windows poate avea loc la șase luni un an, asta in cazul in care merge bine!

| Da3m0n a răspuns:

O poti formata de cate ori vrei pentru. ca eu am formatato de cel putin 10-15 ori asa ca! Funda?