| maridana1986 a întrebat:

De cativa ani am un calculator cu care nu am avut niciodata probleme pana acum o saptamana. cand l+ am deschis mi-a aparut desktop iar dupa cateva sec imi zice NO SIGNAL si se inchide monitorul insa ii ramane ledul portocaliu aprins.am adus alt monitor iar dupa vreo 2 saptamani am patit la fel.mentionez k nu am facut nimic gresit, nu am instalat nimic etc. care poate fi cauza? va multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca ai schimbat monitorul si tot asa face...e logic ca nu e monitorul. E din placa video...asa ca, aia trebuie verificata. Sau chiar placa de baza. Mai trebuie si ele curatite, verificate din cand in cand! Vazute ventilatoarele daca mai functioneaza. Nu asa, ii dam drumu si uitam de el. Sunt scule care necesita mentenanta periodica.

| maridana1986 explică (pentru K0sti):

Dupa ce am schimbat monitorul...al 2 lea a mers. abia dupa 1-2 sapt a facut si ala aceeasi problema.mentionez ca am instalat si wind

| K0sti a răspuns (pentru maridana1986):

E greu de spus pentru ca originea acestui defect pe care-l prezinti poate proveni din mai multe locuri. Cum simptomatica unui defect se prezinta incomplet de fiecare data, este dificil de dat un raspuns corect. De exemplu, ai observat si ai putea sa-mi spui daca atunci cand pe ecran apare acel mesaj, calculatorul mai este pornit? LED-urile de la calculator mai sunt aprinse? Ventilatoarele se mai invart? In concluzie, lipsa semnalului video poate proveni de la placa video, pana la memorii defecte, placa de baza, sau sursa. Vezi daca ai condensatori umflati pe placa de baza, in special in zona procesorului sau a memorilor. La fel, trebuie verificata sursa, desfacuta si vazut daca nu are condensatori umflati, unul din cele mai des intalnite defecte. Acest lucru duce la modificarea tensiunilor si cadere in sarcina. Fenomene tranzitorii si aleatoare cum e cazul tau. De asemenea verifica si ventilatorul de la sursa, daca se invarte usor si nu e gripat. Un ventilator care se prezinta OK, trebuie sa se miste liber atunci cand sufli cu gura in el. Adica foarte usor. Asa ca dupa cum vezi, cauzele sunt multiple. Ia-l in brate si fugi cu el la service. Trebuie sa manance si oamenii aia o paine happy Mai nasol e ca unii o mananca degeaba! Succes!

| IonutzWoW a răspuns:

Ai incercat sa schimbi cablul VGA sau HDMI? Depinde ce ai tu la monitor si placa video, dar cred ca folosesti unul VGA. Este posibil sa fie din cauza acestuia

| D3zertorulNo1 a răspuns:

Schimba cablul Vga......Sau pune windows... ca de cativa ani normal ca nu mai functioneaza ..Incearca ce ti-am zis