| mirelaa a întrebat:

De ce imi apare bios rom checksum error, am mai patit acest lucru de vreo 6-7 luni si am scos bateria de la bios si am bagat-o iar, dar acum nu mai mergee. Ce aree?

2 răspunsuri:
| ov1d1u a răspuns:

"BIOS Checksum Error" arată faptul că BIOS-ul din calculatorul tău e corupt. Checksum-ul este un şir de caractere în strânsă legătură cu codul BIOS-ului iar calculatorul te avertizează că la tine checksum-ul nu corespunde cu acesta. Dacă spui că ai mai păţit acest lucru înseamnă cel mai probabil un defect al ROM-ului care stochează BIOS-ul. Soluţia? Dacă ai noroc şi porneşte fă-i de urgenţă un upgrade de BIOS. Dacă nu, lucrurile devin complicate. ROM-urile de obicei sunt detaşabile de pe placa de bază aşa că îl poţi înlocui (asta dacă vei găsi să cumperi un cip de acelaşi tip ca cel defect). Dacă mai ştii pe cineva cu acelaşi model de placă de bază ca al tău şi eşti dispusă să rişti, poţi lua cip-ul de pe placa sa de bază, să îl pui în al tău, să porneşti calculatorul şi să descarci un update al BIOS-ului pe care să îl salvezi pe o dischetă. Apoi reporneşti calculatorul, boot-ezi de pe dischetă şi, ÎN TIMP CE CALCULATORUL ESTE PORNIT, schimbi cip-urile (punându-l pe al tău la loc) şi porneşti upgrade-ul BIOS-ului. Totuşi această operaţiune este extrem de delicată şi ar trebui efectuată de un profesionist.

| quintron a răspuns:

Trebuie sa vezi daca placa de baza suporta upgrad-ul care l-ai facut la bios in caz contrar trebuie sa setezi bios manual! Bafta