| RAY a întrebat:

De ce in kali linux imi apare la inceput de comanda $ iar in tutoriale pe net apare #? Faza e ca nu-mi merg comenzile?

Răspuns Câştigător
| TheCrusader a răspuns:

Simbolurile de dupa user sunt pentru a indica puterea.
un user/utilizator normal este evidentiat de user@host ~$
un administrator este evidentiat de user@host ~#

Probabil nu iti merg comenzile pentru ca folosesti un account de tip user. Trebuie sa iti ridici privilegiile.
Incearca ~$ sudo -i si dupa introdu parola de administrator.

Totusi, de ce ai nevoie de kali linux?

| RAY explică (pentru TheCrusader):

Imi cere o parola dar nu stiu care, imi testez routerul wifi

| TheCrusader a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ai umblat la parola de la userul root, incearca 'toor'.

| RAY explică (pentru TheCrusader):

Multumesc

| RAY explică (pentru TheCrusader):

Nu merge, desi am bagat parola si a intrat si chestia aia