| iClaudiu a întrebat:

Am vazut ca procesoarele Intel sunt mai scumpe ca cele AMD. De ce? Cu ce sunt mai bune? Care e diferenta dintre ele?
Se simte diferenta pentru un pc de gaming?

3 răspunsuri:
| Depay a răspuns:

Îţi dau exemplu un joc: Gta 4.
Cerinţele minime pentru el la procesor sunt: Intel 1.8 ghz sau amd 2.4 ghz.
Probabil, tu când ai făcut comparaţia ai făcut între două procesoare de aceeaşi ghz. În concluzie, amd chiar dacă are mai mulţi ghz şi Intel mai puţini, Intel este mai puternic.

| mihaiion2 a răspuns:

Un procesor Intel produce mult mai putina caldura decat un procesor AMD de aceeasi frecventa. Procesoarele AMD sunt in schimb mai ieftine dar daca iti faci tu calculatorul sa ai grija sa iti pui un sistem de racire performant pentru CPU. E bine de stiut ca procesoarele Intel lucreaza foarte bine impreuna cu o placa video Nvidia iar AMD cu placa video Radeon in principiu din cauza driverelor. Daca le pui invers va merge PC-ul dar vei simti mai ales la gaming ca e ceva ce nu merge bine.

| Jipa95 a răspuns:

Pentru ca cele mai multe Intel-uri fata de cele amd au o performanta per nucleu mai buna decat cele amd.
Atat Intel cat si amd au procesoare pentru toate buzunarele. Daca de exemplu vrei performante in gaming, nu te uiti la i3 4160, ci la fx6300, procesor amd mult mai ok in aceasta situatie.
Aceeasi situatie este si la placile video intre cei 2 mari producatori ( nVIDIA si amd ) In general placile video amd sunt un pic mai ieftine fata de competitie, cu aprox 2-300 lei. Ia ca exemplu gtx 960 2gb cu r9 370 2gb.