| anonim_4396 a întrebat:

De ce scoate frigiderul acel sunet specific atunci când este în funcțiune?
Ce anume îl declanșează și la ce folosește?
Știu că unora o să vi se pară puerilă întrebarea dar până acum nu m-a interesat acest aspect. big grin

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că are piese în mișcare care transmit vibrații.
Motorul are rulment, rotor, stator, e condensatorul cu pompa care distribuie agentul frigorific, pe scurt o carte tehnică a unui frigider și vei fi uimită cât de complicat mecanism are.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un frigider are 2 sunete "specifice":
1. Zgomotul compresorului in functiune - care se aude "amplificat" daca radiatorul nu este fixat perfect (amortizat).
2. Pocnituri - care sunt cauzate de dilatarea /condensarea partilor metalice (placa de racire sau tabla interioara).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunetul nu folosește la nimic. Are un motor în spate care recirculă lichidul frigorific.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca un dispozitiv numit condensator functioneaza si distribuie ''frigul'' in frigider. Inca nu au ajuns producatorii destul de avansati incat sa faca un condensator intreg silentios.

| CassiusAlexander a răspuns:

Bate Crivățul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim24248 a răspuns:

Se porneste un motor/ventilator ca sa raceasca frigiderul.