| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a întrebat:

Salutari TPU. am si eu o probema cu hidroforu l-am bagat in functiune prima data si imi aparea pe ceas 2.5 bar si am luat si apa faza care este ca acum creste si scade in acelasi timp doar pana la 1 bar presiune pe ceas. cat trebuie sa fie presiunea in perna de aer si de ce nu imi declanseaza am reglat suruburile de la presostat al mic 5 filete al mare 3 si fara folos. concluzia e ca nu se opreste si nici apa nu scoate presiunea mica. puteti spune ce are... multumesc dau funda

4 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Perna de aer are 1, 5 Barr. Nu trebuia sa umblii daca nu sti la presostat.De obicei cand il cumperi e reglat la 1, 5 si opreste la 3. Din cele doua suruburi reglezi largimea unei"plaje" de lucru, adica de ex. intre 2 si 3, 5 Barr. Acum tu ai facut plaja intre 0 si 1 Barr, iar daca zici ca scade imediat, nu ai perna de aer. Acum trebuie sa insurubezi surubul mic pana creste la 3, 5 Barr sau cat vrei, dar nu-ti recomand mai mult si apoi umbli si la cel mare sa fixezi limita inferioara 1, 5-2 Barr. Ai grija cand umblii la la cel mare se va deregla cel mic, va scadea sau va creste un pic. Din momentul asta strangi si desfaci in functie de cum vrei sa fie plaja de lucru. Iti recomand, daca ai casa cu 1 etaj sa fixezi undeva intre 1, 5-1, 7 minim cand va porni si 3, 2-3, 5 maxim, cand va oprii, peste aceasta presiune va creste uzura presetupei de la pompa si membrana este mai solicitata si nici nu ai nevoie de fapt! 1 Barr inseamna 10 metrii coloana pe verticala. Daca nu scoate apa inseamna ca s-a dezamorsat, trebuie sa scoti sorbul sa vezi ce s-a intamplat. Eu la iesirea din hidrofor unde montezi teul pentru robinetul de amorsare, mai pun suplimentar o clapeta de sens( Rislag), tocmai in ideea daca cedeaza sorbul sa nu se dezamorseze. Daca ai sorb cu cilindru de sita de inox, nu e bun, pune din acela care este din bronz complet iar in loc de sita sunt niste "spite" din bronz, care formeaza asa, o colivie, un paharut, usor conic. Bafta.

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 explică (pentru carpediem):

Multumesc dar am incercat prin toate metodele am strans surubu al mic si am slabit pe al mare si invers am strans pe amandoua si tot fara folos nu declanseza nu creste presiunea problema e ca, cand ajunge presiunea la 1barr incepe sa oscileze in tipm de cc 30 de secunde si dupa aceea scade iar creste si tot asa. si in plus hidroforul meu e de adancime si cu injector apa o mentine pe coloana din fantana dar nu pleaca. ca si cum ar fi infundat pe undeva cand ii dau drumu la robinetul sa se duca apa in casa scade presiunea la 0 si dupa ce iil inchid isi face pesiunea in interior dupa aprox 1 min. chiar nu mai inteleg ce ar putea sa aiba

| carpediem a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

Cand oscileaza acul la manometru nu ai suficienta presiune de aer. Incearca daca poti sa-l opresti la 1 Barr, il scoti din priza sa ramana acul la 1 sau 0, 5 cat o fi dar nu pe zero si bagi aer macar 1Barr. La injector daca nu ai pus si palnia de plastic in interiorul unui stut de teava nu functioneaza cu injector, practic acum merge doar cu absortie si daca zici ca e de adancime nu are putere sa absoarba si sa-ti faca si presiune.

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 explică (pentru carpediem):

Nu merge cand il scot din priza coboara la 0 barr il bag iar se ridica la 1 barr si hidroforul de unde l-am lut am cerut de adancime si are si palnia de plastic m-am candit sa nu scape aer pe vreo conducta pe undeva astfel nu imi explic...