| HarleyQuinn a întrebat:

De ceva timp a început să-mi apară " Windows has detected a hard disk problem ". Un coleg de-al mamei mi-a zis că poate fi un virus și ne-a schimbat windows-ul. Imediat după schimbarea windows-ului am pornit laptopul și n-a mai apărut nimic. L-am închis și după câteva ore a început să apară din nou. Este un virus sau hard disk-ul chiar are probleme?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi un virus dar si o defectiune reala. Incearca cu Bitdefender online: http://www.bitdefender.ro/scanner/online/free.html
Daca nu merge, puneti fisierele importante pe un stick. Nu pastra fisiere cu terminatia ".exe" chiar daca sunt extrem de importante. Sterge toate partitiile HDD-ului si reinstaleaza Windowsul.

| HarleyQuinn explică (pentru Salontanul):

Am schimbat acum vreo 4 ore windows-ul. Și am auzit că acesta nu anunță niciodată defecțiunea la hard disk. Apropo, mulțumesc de răspuns și antivirus!

| RAY a răspuns (pentru HarleyQuinn):

Cum sa instalat windowsul pe hard rapid? a dat vreo eroare, ati formatat hardul la instalare? ai partiti multe?

| HarleyQuinn explică (pentru RAY):

Nu știu... :\ N-am fost de față când acel domn a pus alt windows.

| RAY a răspuns (pentru HarleyQuinn):

Acel domn unde e? suna-l macar sa spuna ce are windowsul doar i-ai dat banii nu?

| HarleyQuinn explică (pentru RAY):

Sincer, nu i-am dat bani. A zis să nu ne ia banii până nu vede dacă mai apare acea eroare. Mă rog, am reușit să rezolv. Mulțumesc, oricum.

| RAY a răspuns:

Daca e virus se da o devirusare, daca e problema de hard se inlocuieste hdd intern, sa stii ca si daca lipseste un fisier din windows la fel spune atunci trebuie o reinstalare de windows sau o reparatie cu un dvd windows de care ai sau un program de reparati windows

| Dan_Cezar_1905 a răspuns:

Datorita trecerii timpului hdd (si a unor socuri mecanice) la care este formeaza bad-uri. Windows-ul te avertizeaza ca nu functioneaza in parametri. Poti face ca in acest link http://www.youtube.com/watch?v=G3HkQIso0JA. Daca problemele vor persista v-a trebui sa faci un test hdd, ulterior schimbat. Spor la treaba!