| Cosmin0073 a întrebat:

Salutare! ^_^
Am o problema legata de reteaua de internet.
Abonamentul este de la rcs rds, gigabite internet popular de 1000mb/s.
Modemul lor FiberLink se conecteaza la routerul meu personal TPLink din care un cablu cat 7 40gb 1000mhz duce spre calculatorul meu.
Fratele meu se leaga cu un alt cablu de aproximativ 40m din router care duce spre casa lui la un extender pentru semnal wi-fy, nu stiu ce cablu are el si din cate mi-a spus a fost cumparat cablul si mufat de el.
Eu obisnuiesc sa folosesc mai mult pc ul pe partea de gaming iar odata ce el conecteaza cablul la router am blocaje incontinuu in timp ce ma joc si televizoarele smart din casa merg foarte greu sau nu mai merg deloc pe internet.
Odata ce scot cablul lui nu mai exista deloc aceasta problema, totul merge perfect, cum il conectez incepe problema.

Imi puteti spune daca ati mai intalnit asta pana acum si cum ati rezolvat?
Sunt constien in mare parte ca problema este cablul lui dar imi puteti recomanda va rog un cablu bun pe distanta de 40m ca sa nu mai existe aceasta problema?

Va Multumesc!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mufele cablului nu sunt montate corect.
Chemati pe cei de la Digi sa "repare" (re-mufeze) cablul.

| Cosmin0073 explică (pentru Bula):

Am un router personal TP-LINK in afara de modelul lor asa ca le-a fost usor sa spuna ca este problema de la routerul meu fara sa faca teste macar.
Daca nu am un router de la firma lor si sesizez o problema vin si dau vina pe aparatul meu.

Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu folosesti direct router-ul dat de Digi?
Cu intrare pe fibra optica, router-ul are atat wi-fi, cat si 4 iesiri de cablu ( + TV si telefon).
Daca la o iesire de cablu mai conectezi inca un router, atunci viteza scade semnificativ (minim la jumatate).

| NLS a răspuns:

In primul rand, e vorba despre distanta.
40m este FOARTE MULT.
Dar nici nu vad cu ochi buni metode alternative, gen cumparat un router suplimentar, si 2 cabluri de 20m, pentru ca... unde pui routerul?

Ar ajuta poate un cablu bine ecranat, precum

S/FTP (SHIELDED WITH FOILED TWISTED PAIRS)

SF/FTP (SHIELDED AND FOILED WITH FOILED TWISTED PAIRS)

https://www.universalnetworks.co.uk/......sftp-mean/

In al doilea rand, mufele cablului pot fi de vina.
Nu inteleg de ce nu cumparati cablu gata mufat.
Adica, cred ca inteleg, pretul.
Eu sunt in Germania si gasesc ieftin pe ebay sau Amazon.

| Cosmin0073 explică (pentru NLS):

Astazi mi-a venit comanda cu un alt cablu cat7 S/ftp
Am dat comanda pana si de acel cablu mic dintre modem si router tot cat 7 S/ftp.

In momentul acesta am doua cabluri cat7 de 20m, unul care duce la calculatorul meu si celalalt care duce la extenderul tp-link al fratelui meu.
Internetul este pe 1000mbps si are aceleasi blocaje.

| Cosmin0073 explică (pentru Cosmin0073):

Aveti cumva idee ce indica aceasta masuratoare de pe cs 2?
In poza pe care am facut-o am marcat cu rosu o problema care-mi apare cand intru pe cs2.
Cand imi apare cu rosu acea masuratoare imi apar si blocajele.

https://postimg.cc/k2TzDNGk

| NLS a răspuns (pentru Cosmin0073):

Indica timpul de trimitere al pachetelor, face parte din reprezentarea PING-ului.

Ai facut un test de viteza cand are fratele tau cablul conectat?
Acolo iti indica si ping-ul.

Dar mai mult decat valoarea medie, ar ajuta sa urmaresti graficul variatiei lui.

https://tradeit.gg/blog/how-to-show-net_graph-information-in-cs2/

Ar ajuta sa iti optimizezi si Windowsul.
Adica sa inchizi toate modulele care folosesc aiurea netul (Cortana, Telemetria, updateurile automate, absolut tot de la Privacy, si inca cateva setari prin Settings. Exista 2 programele gratuite, simplu de folosit, care fac mare parte din treaba asta)

Te cred cand spui ca doar cu PC-ul tau conectat merge de minune, dar cand va conectati amandoi, viteza se mentine decenta, insa pingul creste exponential, din cauza distantei, pe cabluri lungi se pierd date.

Daca nu ma crezi, mergi la un service de calculatoare si povesteste-le ce patesti, in detaliu.

PS: doar ca un test, incercati sa renuntati la extender si sa conectati aparatul fratelui tau la capatul cablului de 20m.

| Cosmin0073 explică (pentru NLS):

Am facut un test de viteza doar ca atunci cand il fac este absolut perfect. problema nu mi-o arata in testul de viteza pentru ca este o pierdere de date pentru o secunda unde am blocaje si testele de pe internet nu pot masura asa ceva.

Treaba este ca odata ce sunt ambele cabluri conectate nici nu trebuie sa fie pc-ul meu pornit ca sa mearga internetul prost, pana si televizorul din camera mea nu primeste semanl cum trebuie si internetul nu merge deloc pe el cand cablurile sunt conectate, cum scot cablul fratelui meu merge fara probleme.
https://postimg.cc/kVLSchSR

Te cred pe cuvant, este total plauzibila treaba dar tot nu pot sa mi dau seama de ce nu ar merge pentru ca ambele cabluri sunt s/ftp cat 7 special pentru zona de performanta a gamingului, internetul nu merge pe o viteza slaba. chiar nu pot sa mi dau seama.
Posibil sa fie problema si de router?
Gen routerul din casa fratelui meu pentru ca cablul lui se conecteaza la el?
(imi cer scuze, cel din casa fratelui meu nu este un extender este tot router, deci din ruterul principal de unde pleaca un cabu in casa lui care se conecteaza la un alt router)

Cam asa arata routerul principal + modelul FbierLink de la digi
https://postimg.cc/gallery/m4Hd7ZL/a5ee0664

Nu am inteles exact ce mi-ai sugerat in ultima fraza, daca imi mai poti explica inca odata indetaliat te rog.

Am de gand sa mai incerc inca ceva, routerul din casa fratelui meu sa-l pun pe acela principal de unde sa trag cele doua cabluri.
Sau sa incerc sa pun un laptop conectat la cablul lui din casa in locul routerului sa vad daca inca mai persista problema cand routerul lui nu e conectat.
Nu stiu daca o sa functioneze dar vreau sa incerc toate posibilitatile.

Iti multumesc pentru raspuns!

| Cosmin0073 explică (pentru NLS):

Bine. poate nu stiu eu un test de viteza care sa mi masoare in exactitate tot ce tine de internet.
Eu am intrat pe cel de la digi
Daca ai altul care masoara in exactitate tot ce tine de latenta/ping mi-ar fi de ajutor, multumesc!

| NLS a răspuns (pentru Cosmin0073):

Https://www.speedtest.net/

uite de exemplu la mine (si eu am net prost, locuind in Germania)

https://i.imgur.com/xOFxiyq.png

platesc pentru 1000mbps (asta e viteza maxima, nu esti obligat sa o primesti, dar 600 sunt garantati... din care eu am de multe ori 500 sau 400. Am avut chiar si 100)

si upload am 50 teoretic (deh, Germania) din care prind 8-10, si extrem de rar 40.

Ping in idle 14 ms, deci aparent ok.

Dar uita-te la celelalte 2 valori.
Acela e pingul de download (Download latency) si de upload (Upload latency).
Le ai si tu in CS2, dar ca procent din valoarea de idle.

Daca stai sa gandesti intr-un fel, cu 112 ping inca se poate juca.
Fratele meu poate, joaca PUBG si cu 200 si inca castiga.

DAR pe de alta parte, 112 e aproximativ de 10 ori mai mare decat pingul de idle, ceea ce e totusi mult.

Asta voiam sa spun in ultima propozitie:
sa renuntati la router-ul lui, si sa conectati la capatul cablului direct un laptop.
Desi nu cred ca routerul sa fie de vina.
Chiar daca cablul e de viteza mare si bine ecranat, ramane totusi distanta.

Sau vreun element din retea cu caracteristici foarte proaste.
Aveti cumva vreo priza de net? (noi ne-am pus asa ceva. Daca priza e CAT5... si nu e nici macar "CAT5e", atunci poti sa ai tu cabluri ultimul racnet, tot prost va merge)

| Cosmin0073 explică (pentru NLS):

Am testat acum doua zile treba cu cablurile, am conectat un laptop la cablul din casa lui pe ceva online ca sa fiu sigur ca are si consumatie iar cablul meu a ramas in pc si nu am mai intampinat aceasta problema.
Banuiesc ca routerul lui ar fi problema. banuiesc doar ca la cate lucruri am schimbat chiar nu stiu pe ce sa mai dau vina.
Recent am dat comanda la rds de routerul lor ca sa verific daca are loc o schimbare cu ruterul lor si macar sa stau fara grija in caz ca mai intampin o problema sa nu vina sa dea vina pe echipamentul meu.

Crede-ma ca stiu ce inseamna pingul, am 26 de ani si primul pc l-am avut de la 6 ani.
Ce mi se intampla e total bizar pentru ca pingul ramane neschimbat pe majoritate jocurilor, doar in masuratorile de pe cs imi arata asta dar am blocaje incontinuu.
Gandeste te cum e sa te joci cs si fortat internetul sa te duca in raza inamicului si sa te omoare, e ca si cum as avea pe cineva langa mine care imi da peste mana.

Nu am facut un video ca sa poti vedea in exactitate ce mi se intampla atunci cand joc ceva online, dar cand o sa am timp o sa fac asta ca sa poti vedea ca ce mi se intampla nu se poate numi deloc ping jucabil )))