| GrigorePurta a întrebat:

De unde stiu daca placa mea de baza imi poate suporta placa video care vreau sa mi-o cumpar?
Placa de baza: ZX-I945GM6 VER:1.0,BIOS SIZE: 4M.
Placa video (care vreau sa o cumpar): Placa video Gainward nVidia GeForce GTS450, 2048MB, GDDR3, 128bits, HDMI, DVI-I, PCI-E.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| sigmanet a răspuns:

Salut,

Nu gasesc pe internet informatii despre placa de baza, dar pe site-ul Intel Chipsetul 945GM apare ca avand PCI-Express 1.1 x16. In acest caz Placa Video 3.0 functioneaza in mod normal pe o placa de baza PCI-E 1.1.
Performantele nu scad sau scad extrem de putin in comparatie cu un MoBo cu PCI-E 3.0
Cu toate astea, pot exista incompatibilitati, exista destule cazuri in care nu a mers.

| GrigorePurta explică (pentru sigmanet):

Multumesc mult si dupa raspunsul tau cred ca voi incerca aceasta placa video

1 răspuns: