| AndreyBlackJack a întrebat:

Deci, am pe un laptop 2GB ram. Am pus windows 7 home premium pe 32bit si imi zice ca se utilizeaza doar 1, 73 GB ram. Acum am pus windows 7 home premium pe 64bit si citeste tot atat. Cum sa fac sa-mi citeasca toti cei 2GB?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Pentru ca restul pana la 2 gb sunt alocati placii video a laptopului, probabil ai placa video integrata!

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

AI o grafica integrata, de aceea face asa.

| florin1979 a răspuns:

Si inca ceva, la laptopu tau lasa sistemul de operare pe 32 de biti, pe 64 de biti iti va merge mult mai greu!

| nutepriveste21 a răspuns:

Sa-ti iei pe viitor un laptop cu placa video dedicata pentru ca acum o ai integrata si a luat din ram 256mb pentru a o utiliza ca memorie video.

| AndreyBlackJack explică:

Aveti dreptate, dar merge mult mai repede pe 64bit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce se intampla, pentru ca sistemul de operare pe 32 de biti va utiliza intotdeauna maxim 3 GB de RAM, deci asta ar insemna ca la calculatorul meu sa-mi mearga doar jumatate... Nu stiu, da-i un Google, poate gasesti ceva