| SmileDot a întrebat:

Deci am un laptop HP g62 si se tot inchide brusc. Cred ca ii creste temperatura. Ce as putea face ca sa nu se mai inchida,ca deja nu mai suport. Ma gandeam ca intra in hibernare,asa ca am umblat la setari ca sa nu mai intre in hibernare, dar tot asa se intampla. Urgent!

10 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Incearca sa schimbi pasta termoconductoare. si sa cureti radiatorul de praf. cum ai sp si tu... se incalzeste peste limitele normale si "intra" protectia.

| SmileDot explică (pentru SuicideSilence):

Il am de o luna si ceva, are garantie 2 ani, se inchide din primele zile de cand l-am cumparat. (Precizez ca este nou.nu la mana a doua.) Da, se incalzeste peste limitele normale, ce as putea sa fac sa nu se mai inchida?

| SmileDot explică (pentru SuicideSilence):

Am incercat sa fac o poza cu telefonul la ce imi arata : http://imgur.com/iX9fF

| SuicideSilence a răspuns (pentru SmileDot):

Da. este o problema cu temperatura. incearca sa cumperi ce ti-am spus mai sus ( sau ceva asemanator) daca nici asa nu merge... nu prea ai ce sa-i faci pentru ca este in garantie. nu poti umbla in el ca sa-i schimbi pasta.
nu este o problema software ca sa o poti rezolva. din nou, mergi cu el la garantie.

| SuicideSilence a răspuns:

Cumpara ceva de acest gen: http://www.emag.ro/......sb--p39689
ajuta intr-o oarecare masura. dar daca spui ca este nou si face asa de cand l-ai cumparat, de ce nu il duci la garantie? totusi... sunt banii tai. ai platit pentru el, deci trebuie sa mearga bine.

| SuicideSilence a răspuns:

Intra in bios (Dell sau f2 atunci cand booteaza. depinde de laptop) si cauta acolo setarile pentru cooler. (este posibil sa le ai, dar nu este obligatoriu)
uite un ex: http://rancidtaste.hubpages.com/......ing-system (dai scroll pana la poza)

| SmileDot explică (pentru SuicideSilence):

Am revenit cu noutati. Am dus laptopul la un service, mi l-a curatat, iar dupa i-am cumparat o masuta cu trei coolere si nu se mai inchide. :X

| SuicideSilence a răspuns (pentru SmileDot):

Nu se mai inchide in sensul ca nu isi mai da shut down?
sau nu se mai inchide clapa laptop-ului?

| onlym3 a răspuns:

Al meu cand facea asa il desfaceam si il aspiram de praf etc si nu mi se mai incalzea asa tare+ca i am luat si o masuta de aia cu 3 coolere, iti recomand si tie si costa pana in 50ron.

| SmileDot explică:

Multumesc pentru raspunsuri, va voi tine la curent.