| anonim_4396 a întrebat:

Saptamana viitoare voi avea router de internet wireless de la Romtelecom. Ce viteza are internetul ăsta, e bun?

Pot sa urmaresc filme cu el fara sa astept o eternitate sa se incarce bara (cum e aia rosie de la youtube, nu stiu cum se numeste), asa cum pateam la modemul de la aceeasi retea? Nu vreau linkuri, sigur are cineva si ma poate ajuta.

Mentionez ca stau undeva la tara, abia se prinde de un an internet de orice fel, asa ca aici cum ar merge?

Multumesc.

6 răspunsuri:
| ionutzuck a răspuns:

Am de 2 ani abonament la clicknet romtelecom si nu mi-a picat nici macar o singura data, eu sunt foarte multumit mai ales ca acum au bagat viteze mari, cu incarcarea filmelor nu o sa ai probleme

| JohnnyBi a răspuns:

Daca zici de stick de internet poti sa il duci inapoi. am avut o saptamana de trial si in mijlocul bucurestiului eu pe laptop nu puteam sa ma uit la robotzi (a se citi 2 minute de filmulet nu mi le incarca). cica banda de 7.2 mb, poate 7.2 kb in cel mai bun caz. am incercat stickul in bucuresti (zonele unirii, victoriei, titan, pantelimon, timpuri noi), in ploiesti (centru, cartier mihai bravu) si alte 2 orase. semnal de la satisfacator la prost. daca vrei decat mess, e bun, iti tine messul pornit, dar pentru altceva e nesatisfacator pe putin spus

| pufulete17 a răspuns:

Buna jelli! Internetul de la romtelecom e putin imprevizibil! Nu stii cand pica, nu stii cand merge! Aceste probleme le-am observat la altii, pentru ca mie unul imi merge bine! Modemurile cu wireless sunt la fel ca si celelalte obisnuite de mai multe feluri! Unele care au viteza de 2 mb/s(adica 220 kb/s) de 6 mb/s si tot asa pretul crescand cu cat este mai bun internetul! Eu am pe pc net de 2mb si filmele si youtube-ul merg excelent! Depinde de zona! Deci cum am zis viteza poate sa varieze in functie de abonamentul pe care il ai, la fel si pretul acestuia! Din cate stiu eu acestea sunt de 6 in zonele de "tara" deci o sa mearga admirabil pentru youtube si filme online, lucru ce nu pot sa ti-l spun in ceea ce priveste download-ul care abia ajunge la 800 kb/s! Asta e tot, daca mai ai intrebari legate de subiect nu ezita sa intrebi! Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de cand am netu (de vreuna an) de la romtelecom na picat niciodata si stau intr-un oras mic; merge bine; acum de la caz la caz;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor de sfaturi.

@JohnnyBi, nu despre ala era vorba. Ai dreptate cu stickul, mie imi mergea ala numai in cartierul Militari bine, pe acolo l-am testat si eu. Era vorba despre routerul cu fir si cu wireless, la care se tot face reclama.

Se pare ca merge 10/10, chiar nu am niciun fel de problema.

| MadaxElena a răspuns:

Si eu stau la tara. crede-ma ca e cel mai prost internet posibil. chiar fiind platit, nu mi-a mers 2 saptamani intregi! e totusi ok cand merge. nu stai o eternitate dupa filme...dar totusi e cel mai stupid. sfatul meu: bagate la injoy happy