| xDicsii a întrebat:

Deci:
Laptop-ul meu se tot incalzeste si apoi se stinge...trebuie sa astept pana aproape se raceste ca sa ii dau drumul iarasi...
Nu stiti care ar putea fii problema, s-au cum sa fac sa-l repar?
FUnda

10 răspunsuri:
| EuAli a răspuns:

1. Ai putea sa cumperi un Cool Pad pe USB.Se gaseste in orice magazin online si "offline" de IT.
2. Daca ai posibilitatea sa-l demontezi te uiti aici http://www.videotutorial.ro/? p=7156 Daca ai un laptop care nu se demonteaza ca in tutorial,inseamna ca ai ceva un spate care se trage scotand doar niste suruburi tragi chestia aia si l-ai demontat. Dupa ce l-ai demontat,te duci la procesor si dai cu un aspirator de mana,un spray cu aer comprimat sau o pensula de vopsit(sau poti si cu aia de ora de desen, dar sa fie cea mai groasa) pe cooler, pana cand se ia cat de cat praful de pe el.Eu as recomanda sa le folosesti toate cele enumerate pentru ca sa ai un cooler curat.Atentie,vezi ca spray-ul cu aer comprimat doar sufla praful de pe cooler, deci iei o hartie si sufli cu aer-ul comprimat praful pana cand vine praful pe hartie.Asta inseamna ca poti folosi si gura ta in loc de aer comprimat, dar vezi ca ametesti, cum am ametit eu la desen(ne-a pus profa sa facem un desen prin suflare si eu eram sa ametesc). Daca faci prin suflare in loc de aer comprimat eu recomand sa folosesti "corpul" unui pix. Dupa ce ai facut operatiunea de curatare cu toate cele 3 unelte, il poti monta la loc. Daca tot ai cumparat aspirator de mana, poti sa cureti si restul placii de baza.Acuma sper sa nu ti se mai stinga degeaba.Eu as recomanda sa pui si cata pasta termoconductoare http://profitshare.emag.ro/....../click.php si uite un tutorial despre cum sa pui pasta http://neomod.ro/2009/02/aplicare-pastei-termoconductoare-pe-cpu-si-gpu/
Cam atat pe ziua de astazi.Bafta la operatiunea de anti-incalzire :D

| Thornado a răspuns:

Poate fi desfacut si curatate de praf coolerele interne. Mai ales daca ai tinut calculatorul pe o patura sau pe pat, acesta a absorbit foarte foarte mult praf.
O solutie mai simpla ar fi achizitionarea unui cooler pad. Da search pe google dupa asa ceva. O sa gasesti preturi de la 25 la cateva sute de ron. Bafta!

| VirusS97 a răspuns:

Probabil coolerul intern s-a defectat vezi daca nu cumva scoate niste sunete ciudate cand functioneaza e foarte bine ca laptopul ti se stinge cand este supra inclazit deoarece s-ar putea defecta cu totul. Ai putea sa-ti cumperi un cooler extern din acela mare.

| VaSyyyyy a răspuns:

Il desfaci si il cureti de praf, ii inlocuiesti pasta termoconductoare.

| AnonimulNostradamusificat a răspuns:

Probabil ai programat CPU la o anumita temperatura
Si eu cand aveam Asus si jucam metin, stateam 10 min si se inchidea
ITI RECOMAND:
Du-te la un profesionist si spune-i ce problema are
Nu il mai folosi asa mult
Pune niste carti in colturi, dar ai grija sa nu cada
Poate asa iti va merge

| MonkeyBoy a răspuns:

Nu! Nu trebuie! El cand atince limita maxima adica cand este foarte incins se stinge. Funda?

| Aham a răspuns:

Te costa destul de mult. aceeasi problema o am si eu si decat sa-l repar ii tin libera partea unde are vanturisca aia ce raceste pc-ul. adica nu il tin pe masa cu totul doar cu o parte si asa nu se incalzestehappy succes daca ai intelestongue

| MadaMady135 a răspuns:

Buna.parerea mea este sa cumperi un racitor.

| Rodica_Maria_Ivanov_1959 a răspuns:

Laptop-ul meu se tot incalzeste si apoi se stinge, trebuie sa astept pana aproape se raceste ca sa ii dau drumul iarasi, hmmm, eu credeam ca mi se da un rapuns...hahaha