| ReignForest a întrebat:

Deci pe laptop HP(a mers înainte) dar acum îmi apare pe ecran negru boot device not found. Please install an operating system to your hard disk. F2 to diagnostic.Am dat setările alea inplicite din bios. Voiam să știu dacă instalez for windows 10 or ubuntu 20.4 îmi va apărea la fel?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra in BIOS si verifica daca laptop-ul "vede" hard disk-ul /SSD-ul pe care este instalat sistemul de operare.
Daca da, atunci asigura-te sa fie primul pe lista de ordine de boot.
Daca nu, atunci hard disk-ul /SSD-ul nu functioneaza, ca urmare nu poti instala pe el nici un sistem de operare.

| DoctorWh0 a răspuns:

Eroarea care ti-o da este din cauza faptului ca nu ai sistem de operare pe hard drive, sau ai dar este stricat.
Teoretic nu, nu ar trebui sa mai apara acel mesaj,

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Inițiator, din moment ce dispari imediat cum ai pus întrebarea și nu mai dai detalii, să nu aștepți vreo rezolvare.