| Jurasim a întrebat:

Detin mai multe telefoane si o tableta toate de la Samsung si am cam amestecat incarcatoarele intre ele.
Intrebarea mea este cum pot sa imi dau seama care incarcator apartine cui dispozitiv (adica asa cum a venit initial in pachetu lui original). Stiu ca toate sunt compatibile intre ele si merge sa incarci unu cu celalalt, dar mai indicat este sa incarci fiecare dispozitiv cu incarcatorul de care apartine pentru o eficienta sporita.

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Merg toate intre ele. Poate cel pentru tableta sa fie mai mare/puternic.

| Jurasim explică (pentru dinaprilie):

Bine bine, dar eu am intrebat altceva.

| dinaprilie a răspuns (pentru Jurasim):

Ok, te uiti pe netbla modelul tel si ulterior ce scrie pe incarcator. Voltajul si amperajul trebuie sa se potriveasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! E cam greu sa iti dai seama dar sunt informatii pe net daca cauti modelul. La J5 am avut de 2A si la tableta A10 a fost de 1.5A. Da este indicat sa folosesti exact cat are dispozitivul maximul de incarcare pentru ca daca incearcatorul are treapta maxima prea mare atunci se duce pe treapta mica, adaptive fast charging vs normal charging. Normal ai putea folosi ala de 2A la toate eu asa folosesc si nu e mare lucru. Poti sa testezi cu aplicatia ampere

| Jurasim explică (pentru anonim_4396):

Da, intr-adevar m-am gandit si la acest aspect. Am verificat amperaju de pe incarcatoare si faza ii ca 2 sau 3 din ele au acelasi numar de 1.55A. Deci am 2 sau 3 dispozitive cu acelasi numar de amperi. Dupa cum ai zis se poate folosi asta de 1.55 la toate chiar daca nu ii cine stie ce diferenta, dar am vrut asa ca idee sa vad daca pot cumva mai exact sa stiu care ii cu care, chiar daca nu conteaza.