| girada79 a întrebat:

Din cauza nașterii grele sunt în scaun cu rotile și scriu cu nasul la calculator. Din câte știu sunt sisteme și pentru noi să utilizezi calculatorul cu privirea, dar sunt foarte scumpe. Voi ce știți?

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca iti poti folosi mainile nu prea merita. Sistemele optice nu sunt foarte precise si te chinui mult ca sa faci exact ce vrei.

| girada79 explică (pentru Wr3nch):

Am mișcări involuntare la mâini și de asta scriu cu nasul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti poti misca degetele deloc deloc?
Ca ai putea sa iei o tastatura si sa o pui pe marginea scaunului.
Pe mac si ios, ai dictare in romana.
Tu vorbesti, si el scrie automat.
Ceva ceva trebuie sa existe.
Asta cu privirea, nu e o tehnologie prea avansata si e si scump

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca si mihai nesu intr-un inverviu zicea ca nu isi poate misca mainile complet, si avea un fel de tastatura pe scaunul lui.

| girada79 explică (pentru anonim_4396):

Mișc tot, dar nu fin.

| girada79 explică (pentru anonim_4396):

Nu vorbesc clar. Ce e ăla mac?

| Dandinelle a răspuns:

Daca poti articula cuvinte poti folosi Siri (mac) sau Cortana (Windows).
Din pacate sistemul cu optic te ajunge foarte scump, uite aici: https://www.tobiidynavox.com/devices/eye-gaze-devices/eye-mobile-mini/ iar aici e fara tableta, tableta de asemenea e scumpa.

| Dandinelle a răspuns (pentru girada79):

Asta e foarte fain, poate te ajuta cineva sa cumperi de pe Amazon, sa il poti testa iar daca nu merge il poti returna in termen de 30 de zile.
Mult succes! Ar fi foarte fain sa mearga pentru tine sa poti naviga si comunica eficient!

| girada79 explică (pentru Dandinelle):

Dacă te pricepi ajută-mă. Facebook Marius Viorel Girada sau girada_mariusviorel@yahoo.com