| Lazar_Ionel_1994 a întrebat:

Din ce cauza mi se tot inchide pc? am citi pe net ca ar putea fi din cauza sursei dar eu am o sursa de 450w, pc-ul sta aprins 10-15 min si se inchide si dupa cateva min iar se deschide si tot asa cine ma poate ajuta cu niste sugestii?

Răspuns Câştigător
| tr3ig a răspuns:

Se deschide singur? posibil sa fie de la win o cauza. poate sa fie si de la sursa daca ai consumu mai mare de 450w posibil si la procesor ori pasta conductoare cum zice CradleOfFilth ori sa fie imbacsit racitoru de pe el si sa nu isi faca ventilatie cum trebuie ori sa nu mai mearga cooleru. deschidei carcasa aprinde-l si lasa-l asa fara carcasa si vezi daca se mai stinge. si incearca sa il cureti si de praf putin

3 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Curata-l de praf cu un spray cu aer comprimat (e foarte bun)
http://www.pcgarage.ro/accesorii-carcase/nexus/ca-4000/
Schimba pasta termoconductoare de pe procesor cu un arcting cooling mx-4
Daca nu merge nici asa, curata windows de virusi, reinstaleaza windows, si daca tot nu merge schimba sursa, presupun ca sursa ta este o petarda care a costat cam 80 ron
Daca schimbi sursa iti recomand surse de calitate (cooler master,OCZ,corsair,Chieftec, silverstone, thermaltake, seasonic, enermax)

| SuicideSilence a răspuns:

Verifica pasta termoconductoare aflata pe procesor. daca este uscata trebuie curatata foarte bine suprafata acestuia si inlocuita cu una noua.
posibil sa nu se mai faca transferul termic bine, iar cand procesorul ajunge la o temperatura prea inalta "intra" protectia si din acest motiv se opreste pc-ul

| roby23 a răspuns:

De la windows, am patit o si eu. reinstaleaza-l.