| TuturugaConstantin a întrebat:

Din ce cauză o baterie externă încărcată 100% se descarcă la 0 % în câteva secunde de la cuplarea la telefon?

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Posibil e stricat circuitul de încărcare (controller board), si iti arata ca ea e încărcată, cand de fapt nu poate încărca, nu poate înmagazina curent.

Sau se intampla un scurtcircuit între baterie și telefon, dar asta e foarte puțin probabil, nu cred ca un scurtcircuit descarca bateria în câteva secunde.

| siriusblack98 a răspuns:

Din cauza ca e stricata!

| Anonimul151 a răspuns:

Cel mai probabil s-a defectat.

| Dragobeta a răspuns:

Cat de veche este?
Eu am una care deja incarca numai 3/4. Dar are vreo 8 ani.
Noname pentru specialistii de pe aici.

| Anonimea a răspuns:

Poate este stricată sau nu se potrivește cu telefonul tau.
Ar fii recomandat că telefonul să fie aceeași firmă ca bateria externă.
Dar fii atent să păstrezi bonul, deoarece poate avea si alte probleme cum ar fi durata de încărcare, sau dacă macar se încarcă puțin.

| TuturugaConstantin explică:

Ce s-a defectat, acumulatorul sau modulul?

| NLS a răspuns (pentru TuturugaConstantin):

Daca bateria e mai veche, de exemplu de 7-8 ani, posibil sa fi cedat acumulatorii.
Probabil stiti ca au un anumit numar de cicluri de incarcare (de regula 500-600), si dupa aceea, durata lor de viata incepe sa scada treptat.
Acumulatorii se pot defecta si daca sunt pastrati in conditii improprii (temperaturi extreme. Tot ce e sub -10 si peste +30 nu le place, nu ii ajuta sa "traiasca" mult).

Daca e mai noua de atat, controllerul poate fi stricat, si nu lasa celulele sa se incarce.

| TuturugaConstantin explică (pentru NLS):

Bateria este relativ nouă (circa 2 ani), dar este "made in China " fără nicio inscripție pe ea.
Încărcarea decurge ca și până acum, durează 1 oră și jumătate, display-ul arată 100 %, tensiunea măsurată la bornele acumulatorului este 4, 1 V.