| JusTPauL a întrebat:

E bine daca folosesc o statie cu 2 canale sa amplific cele 4 difuzoare din masina? sau am nevoie de o statie cu 4 canale?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de difuzoare. Trebuie sa tii cont de impedanta statiei. Daca ea are 8 ohni pe canal poti pune doua difuzoare in serie de 4 ohmi pe canal. Daca insa le pui in paralel risti sa arzi statia. Atentie! Impedanta poate fi mai mare dar nici cand mai mica. Cat priveste puterea (in Watti) aici este alta regula. Daca difuzoarele sunt mai slabe vor scoate un sunet suparator. Daca sunt mai mari se va auzi slab.

| JusTPauL explică (pentru Salontanul):

Difuzoarele sunt stock de pe un E46 care arata ca noi pentru ca casetofonul e foarte slab, nu poate trece volumul de 50% fara sa se auda cu distorsiuni.
Eu am auzit ca statia poate fi putin mai tare ca difuzoarele ca nu are nimic.
Ce parere ai e buna statia asta pentru 4 difuzoare pe 4 ohmi?
http://carsystems.ro/......-a604.html

| Salontanul a răspuns (pentru JusTPauL):

Atentie! Eu nu vorbesc de puterea difuzoarelor. Eu vorbesc de impedanta. Daca sunt mai mici de 4 ohmi ai ars statia. Daca insa sunt de 2 ohmi si le pui in serie merg. De fapt iti da exemplu si la caracteristicile statiei: 4 x 60 W (4 ohmi)
4 x 85 W (2 ohmi)
2 x 170 W (4 ohmi)
Deci: statia merge pentru difuzoarele tale. Conditia sa le pui in paralel.

| JusTPauL explică (pentru Salontanul):

Pai si e buna statia aia pentru difuzoarele mele vechi de 15 ani dar care n-au fost fortate ca e slab casetofonul.
Statia merge pe 4x60/4 ohm, asta e ce ma intereseaza. difuzoarele sigur sunt mai slabe de 50w ..ma gandesc ca nu o sa se arda difuzoarele daca dau tare.
Faza e ca casetofonul la nici 50% volum se aude extrem de rau. daca pun statia o sa ai aceiasi problema? Sau o sa pot da la maxim din casetofon si sa se auda cat de cat bine.
Daca se aude tot cu distorsiune si cand am statia mai bine nu le mai amplific.

| Salontanul a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu se ard difuzoarele. Sa nu le dai la maximum. Daca le dai prea tare se va auzi cu distoesiune si se vor desprinde membranele de pe bobina.

| JusTPauL explică (pentru Salontanul):

Deci daca le amplific cu statia aia pot sa dau din casetofon volum mai tare ca acum? Adica sa trec de 50% si sa mi-i se auda clar fara distorsiuni si daca e si mai tare.
Aceleasi difuzoare amplificate cu un casetofon Pioneer de exemplu se aud de 3 ori mai bine decat la mine.
Doar ca eu nu vreau sa stric forma bordului cu alt casetofon decat cel stock.

| JusTPauL explică (pentru Salontanul):

Am comandat asta de pe net, e ce trebuie?
http://www.okazii.ro/......a146795574

| Salontanul a răspuns (pentru JusTPauL):

Cred ca-i bun! Nu cunosc produsul. Oricum, vad ca are si garantie. Ai dreptul sa-l schimbi in 10 zile lucratoare.