| hUnTERRRRRR a întrebat:

E diferenta mare intre memoria RAM de 666 mhz si cei de 1600 mhz?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Normal ca e.
Daca ai prins pe rand memorile sdram ddr-ddr4 iti dai seama care e diferenta.
Mai conteaza si latenta pe langa mhz!

| JackR a răspuns:

In primul rand, daca vorbim de DDR3, 666.67 MHz este frecventa de baza a cipurilor de memorie. 1600 nu este frecventa, este rata de transfer, specifica memoriilor DDR3 cu frecventa de lucru de 800 MHz. In acest caz, diferenta nu este prea mare.
Dar daca 1600 este intr-adevar o frecventa de lucru, atunci este grav, pentru ca 1600 MHz este o frecventa specifica cipurilor DDR4. Adica incerci sa compari DDR3 cu DDR4 si discutia devine mai complexa. Pe langa frecvente de baza diferite, discutam si de rate de transfer diferite, alte tensiuni de alimentare, alt suport hardware etc. Diferentele sunt semnificative, nici nu poate fi vorba de o comparatie.

| DaniTDCI a răspuns:

Da, e o diferenta enorma, aici nu ne referim chiar la tipul memorie, adica ce ddr e,