| AlexDorinel a întrebat:

E ilegal sau se intampla ceva daca trimit multe email email uri la developeri de jocuri si le zic sa rezolve bugurile si sa optimizeze jocul? O sa ma sune providerul de internet?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te suna nimeni, doar ca iti vor bloca IP adresa si pe veci nu te mai poti conecta la ei.
Nu-i problema ta sa le spui developerilor ce sa faca, asta este meseria lor si optimizarea jocurilor se face in alte etape de jocuri, unde trebuie sa platesti mai multi bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te suna, trimite direct politia peste tine ca ii deranjezi pe aia de la munca.

Serios, tu chiar gasesti bug uri in jocuri avand in vedere ce intrebari tampite pui?

| Ineys a răspuns (pentru suntserios):

Da, e ceva gen: "M-a omorat inamicu, asta sigur e bug, trebuie sa le dai email!" rolling on the floor.

| johnnny123 a răspuns:

Ce înseamnă "multe emailuri"? 20 de emailuri sau 2, 000, 000?

| Ineys a răspuns:

Iti irosesti timpul mai Dorinele. Pune mana si mai invata, nu o sa rezolve acele bug-uri doar pentru ca le dai tu un email.

Lasa internetu de 1 GB si Overwatch sau ce te joci tu.

| gogu220 a răspuns:

Nu e ilegal. Când sesizezi o eroare sau crezi că poţi înbunătăţi ceva e chiar foarte bine să trimiţi emailuri. E posibil să observe developerii implicarea ta şi să te ia în echipa lor.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca le dai email si le spui de bug-uri, practic le faci un serviciu care in mod normal ar trebui platit, se numeste beta testing, iar tu il faci pe gratis

insa cand e vorba de optimizare, asta e alta mancare de peste prajit, engine-ul si optimizarea engine-ului sunt cele mai scumpe parti la creerea unui joc nou, asa ca daca nu au avut destui bani de la inceput, foarte, FOARTE slabe sperante sa o mai faca dupa aia, poate doar daca jocul ar fi super popular si ar scoate destui bani din el, asa ca daca l-ar optimiza ar scoate si mai multi bani

cat despre ilegalitate, nu e nimic ilegal atat timp cat nu injuri, ameninti sau santajezi, poti sa faci si spam daca vrei, tot nu e ilegal

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

PS ISP-ul nu are nici o treaba cu mail-urile, mai ales atat timp cat nu ai un client local, ca Outlook sau Thunderbird, daca ai numai web (gmail, yahoo) atunci ISP-ul nici macar nu vede trimitere de mail, vede numai accesare de pagina de web

| unvecin a răspuns:

Dacă simți că e posibil să fi devenit ilegal, e clar că limita bunului simț ai depășit-o deja. laughing Deci, ia o pauză, mai fă și altceva. happy

| Nookoo a răspuns:

Nu este deloc ilegal, la fel cum nu e ilegal sa trimiti mail de sugestii sau reclamatii catre orice comerciant, este chiar de apreciat, nu are de ce sa-si bage nasul providerul in treaba altora, nu il afecteaza cu nimic