| mateielisey a întrebat:

Electrica.In ultima vreme calculatorul netul si restul se restarteaza(am obs ca si becu palpaie)si nu dupa un anumit timp sau cava.ca si cum ar cadea curentul dar nu e asta .
ce poate sa aiba ?

10 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Daca palpaie si becul e clar o cadere de tensiune.

Asta o poti rezolva cu un UPS.

| nutepriveste21 a răspuns:

Sursa, sursa sau ceva legat de ea(mufe cabluri) e problema. Si cand zici bec sper ca te referi la cel de la pc-u (led) si nu la cel din dulia sau aplica ce o ai in camera pentru ca daca e asa ai o problema cu instalatia de 220v.

| laurentiu80 a răspuns:

Pai daca si becul palpaie inseamnca ca ai caderi de tensiune, ia-ti un stabilizator de tensiune daca cei de la e-on nu rezolva problema, se intampla des mai ales in zonele rurale.

| AlinaaAli a răspuns:

E din cauza caderilor de tensiune!
Eu am o problema cu becurile, tot la 5-6 zile mi se arde cate un bec, depinde pe unde, baie, bucatarie, unde poatehee hee

| Natashha a răspuns:

Vezi tu,tu si anumiti vecini sunteti legati pe o anumita unda de electricitate,daca vecinii folosesc o medie mai mare decat a ta,chiar daca tu consumi doar cu un bec,tensiunea scade.Daca ti se stinge calculatorul sau televizorul,e un semn ca transformatorul e slab,invechit sau chiar si asa nu ar trebui sa ti se stinga.fa o plangere la electrica. apropo,netul nu are cum sa ti se restarteze de la curent,in cel mai rau caz e legat cu firu de la telefon[verde-albastru,rosu-galbem cand ar trebui sa fie verge-rusu, albastru-galben]. becu poate palpai si daca e din ala economic, de obiocei din cauza tensiunii[electricitatii] dureaza aproximativ intre 3-5 secunde in care iti scade lumina apoi revine...

| laurentiu80 a răspuns (pentru Natashha):

Pai daca are modem / router se poate intrerupe si de la curent

| mateielisey explică (pentru Natashha):

Inainte chiar si cand sudam calculatorul nu avea nimic.e posibil sa fie de la prelungitor? oricum il schimb maine sa vad.

| Natashha a răspuns (pentru mateielisey):

Aparatu ala de sudura consuma foarte mult,nu stiu sa-ti spun in volti cam cat, de obicei eu scoteam calculatorul, un fel de "protectie" sau toate aparatele astea scumpe si care consuma mai mult.Nu are nimic cu prelungitorul.De la o priza poti baga cate prelungiroare vrei tu.Nu te culca cu urechia ca poti suda si sa folosesti fiecare priza la maxim sa bagi tot ce e posibil in ele pentru ca asa inveti transformatoarele. daca ai contor ala electric cu 4 chestii [nu stiu cum le zice, unele rotunde] poti folosi mai mult curent si mai repede, dar daca e cu 2 si cu niste butoane albastre sau negre, poate sa sara nu stiu ce siguranta. vorbeste cu un specialist si vezi.Acum si de configuratia calculatorului tau poate consuma 1kW pe ora si iti dai seama ca aparatu ala de sudura ii mananca teritoriul.

| Natashha a răspuns (pentru laurentiu80):

Nu are cum. Pica curentul pur si simplu, nu ai cum sa restartezi intrenetul de la curentlaughing). Restartezi modemul, calculatorul da nu `netu! Restartarea aia la net e manifestatea aia idioata daca n-ar merge n toata lumea timp de 2-3 secunde pana la ore? so, eu n-am auzit ca de la un bec care palpaie a lu`#matei_1341 sa restarteze si netu meuhappy.

| Gnicu a răspuns:

Poate e Activata funcita Wake ON Lan Din bios! Daca e activata, dezactiveaz-o!