| VinWeasel a întrebat:

Salutare tuturor, am o problema cu calculatorul: se restarteaza, la inceput in jocuri, pe urma si in windows chiar daca stau pe net, ma trezesc ca reporneste calculatorul. Nu stiu ce poate sa aiba?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Doar incercand cu o alta sursa poti afla.
Vezi, sa nu fie plin de praf la orificiile de aerisire!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil se supra-incalzeste procesorul (CPU). Verifica-i temperatura intrand in BIOS imediat dupa restartare!
De asemenea, verifica si temperatura procesorului video (GPU) cu ceva program utilitar.

| VinWeasel explică (pentru Bula):

Am uitat sa mentionez ca nu primesc ecran albastru, si niciun fel de eroare. Temperatura procesorului este sub 40 de grade. La placa video nu pot sa verific fiindca am scos placa video din PC. Acum sunt pe placa video onboard. E deschis PC-ul de vreo 45 de min si nu s-a mai restartat.

| Bula a răspuns (pentru VinWeasel):

Calculatorul se poate configura sa se restarteze sau sa se opreasca cu BSOD (sa vezi ce s-a intamplat).
Daca functioneaza bine fara placa video, atunci este posibil ca ventilatorul placii video sa nu functioneze si GPU sa intre in "delir".
Alte posibilitati: problema de driver la placa video, sursa de curent care "scapa" la sarcina mare, vreun condensator umflat etc.
Cel mai bine ar fi sa schimbi la oprire in ecran albastru si atunci se afiseaza cauza blocarii.

| VinWeasel explică (pentru Bula):

Eu tind sa cred ca e de la sursa, spun asta fiindca si acum cu placa video onboard s-a restartat de 2 ori in cateva minute. Ce e interesant e ca s-a chinuit sa porneasca, porneau ventilatoarele 2-3 secunde si se opreau, tot incerca sa porneasca si nu reusea, de-abia din a treia incercare e luat-o. Acum momentan nu s-a mai restartat. Deci nu e de la placa video dedicata.

| VinWeasel explică (pentru Bula):

Din pacate n-am alta sursa, ma gandeam sa ma duc la baietii aia de la Aemd computers din Sir sa o probeze si ei sa vada daca face figuri. Oricum multumesc pentru raspunsuri. Apropo cum ti se pare sursa asta: https://www.emag.ro/......DT2VN2BBM/

| Bula a răspuns (pentru VinWeasel):

Intra in BIOS si acolo poti verifica tensiunile sursei (unde indica si temperatura procesorului si turatiile ventilatoarelor). Daca careva tensiune scade cu mai mult de 5% fata de ceea nominala - si mai ales daca variaza puternic - atunci chiar este plauzibila problema la sursa. In acest caz, daca te pricepi, poti desface sursa si sa vezi daca careva din condensatuare nu este umflata si "cere" sa fie inlocuita.
De asemenea, trebuie verificate si condensatoarele de pe placa de baza, daca nu este careva umflata (sau chiar mai multe).

| VinWeasel explică (pentru Bula):

Salut, am rezolvat problema, era de la sursa s-a ars. Am cumparat una noua de la Pc Garage, Super Flower de 450 W. Momentan nu mai sunt probleme, merge bine PC-ul. O zi buna!

| Bula a răspuns (pentru VinWeasel):

Doar incercand cu o alta sursa poti afla.
Vezi, sa nu fie plin de praf la orificiile de aerisire!

| dannyel86 a răspuns:

Pana sa dam vina pe piese, trebuie sa analizam partea software.
Recomandat ar fi sa reinstalezi pe curat Windows-ul. Stiu, e un proces greoi, care cere timp si rabdare, dar numai asa poti elimina cauzele care determina restartarea sistemului.
Daca problema persista, mergi spre partea hardware si iei in considerare sa schimbi placa/placile de memorie ram. Ele genereaza, de cele mai multe ori, astfel de simptome (am patit si eu ca tine, dar numai schimbarea lor au repus sistemul in functiune, numai dupa ce m-am asigurat ca nu e o problema la sistemul de operare; am scos ce era important de pe hard- pe stick usb, cd. dvd - apoi am formatat hardul si am reinstalat Windows-ul pe curat).
Daca stii sigur ca nu ai virusi sau erori grave in sistem, poti risca sa schimbi direct memoria ram.

| VinWeasel explică (pentru dannyel86):

Salut, daca tu zici ca e de la partea software, intrebarea este de ce nu s-a mai restartat PC-ul acum cand e pe placa video onboard, am scos placa video dedicata. Ma tot gandesc ca poate de la sursa, poate nu mai duce tot sistemul...

| VinWeasel explică:

L-am scanat si de virusi, nu a gasit nimic important. Temperaturile sunt sub 40 de grade. SSD-ul e in stare foarte buna si si cred ca si restul hdd-urilor. Ar mai fi faptul ca n-am mai curatat cooolerele de praf de mult timp. Momentan am scos placa video dedicata si am trecut pe cea onboard. Nu stiu de sursa ce sa zic...

| VinWeasel explică:

Am uitat sa mentionez si sistemul poate va ajuta la ceva:
CPU: i5 2310
Mboard: Asrock Z68 Extreme 3 Gen 3
Ram: 8 gb dual chanel Corsair ddr 3
Placa video: Asus Strix gtx 970
SSD: Samsung 128 gb
Hdd: Samsung 1 Tb, WD blue 2 Tb
Sursa: Nexus 630 W
Carcasa: Lian Li