| sNoWbloW a întrebat:

Este bun un aparat Nikon d3200 pentru poze la nunti, botezuri etc?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Daca vrei poze profesionale, oamenii sa plateasca pentru serviciile tale, eu zic ca ai nevoie de mai mult, nu doar de un astfel de aparat.

Lasand la o parte ca nu poti face fotografii doar cu aparatul din dotare, mai ai nevoie si de alte accesorii (carduri, blit profi, obiective, filtre, parasolare etc). Unele sunt necesare si importante, altele le poti cumpara si pe parcurs.

Dar cel mai important este sa ai un sistem de back up in cazul in care te lasa camera. Daca pierzi pozele clientilor e vai de tinehappy

Pa.

| sNoWbloW explică (pentru sonya):

Da...stiu asta, dar nu voi lucra singur pentru inceput, nu e problema de blitz, carduri, vreau sa-mi iau si un obiectiv dupa, astea le voi achizitiona, doar vreau parerea despre aparat, a facut cineva poze cu el( e bun la evenimente)?

| sonya a răspuns (pentru sNoWbloW):

Asa cum am spus, nu doar aparatul face treaba. Si tu si accesoriile pe care le detii si aparatul.

El este ok, dar nu folosit pentru astfel de evenimente, poate dar ca rezerva la un altul. Vrei sa te axezi pe fotogratia de eveniment, sa castigi si bani din asta, investesti intr-unul mai peformant.

Si nu e vorba ca lucrezi sau nu singur, tu trebuie sa iti gasesti stilul si aparatul potrivit ca sa iti iasa cele mai frumoase poze.

| sNoWbloW explică (pentru sonya):

Pe viitor vreau sa investesc, dar vreau unul ca sa am cu ce sa incep! Asta imi atrase atentia, pana la urma voi lua altul dar chiar nu stiu exact pe ce sa ma axez, vreau sa aflu de la cei care au mai lucrat cu asa ceva, poate imi recomanda alt aparat!

| sonya a răspuns (pentru sNoWbloW):

Poti incerca clasa 7 D7000 sau 7100 sau un D600, desi am vazut si cu D90.

Trebuie sa te documentezi foarte bine. Consider ca 3200 nu e cel mai bun pentru asta.

Vrei detalii intra pe nikonisti.ro au si forum si poti citi acolo.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aparatul e bun, dar mai ai nevoie de un proiector și mai ales de un bliț profesional. Fără astea, degeaba ai camera de top!

| sNoWbloW explică (pentru mihai69):

Stiu lucrurile astea, dar voiam o mica parere de la cei care au mai lucrat, sa vad, face fata aparatul sau nu?