| anonim_4396 a întrebat:

ESTE O URGENTA! am un virus http://www.romanialibera.ro/......01964.html despre asta e vorba, curiozitatea mea tampita m-a facut sa il deschid, cum scap de el? ajutor! un system restore va rezolva asta? antivirusul nu depisteaza nimic, l-am bagat in carantina dar se tot trimite link-ul! va rog ajutati-ma sunt disperat!

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Foloseste http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/
ATENTIE! Dezactiveaza antivirusul inainte de a folosi utilitara asta.

| SonicAndrei a răspuns:

Încearcă cu alt antivirus. Pune-ți Kaspersky (versiunea trial...) și va rezolva el treaba. Dacă nu merge cu el, încearcă cu Bit Defender.

După ce se vor termina versiunile trial poți folosi Microsoft Security Essentials.

Poți încerca și System Restore, dar încearcă mai întâi cu un antivirus bun.

Ultima soluție e reinstalarea Windows-ului.

| puscahoreangaion a răspuns:

Bai prietene, windowsul este virusat, adica exista virusi care nu pot fi detectati de sistemul antivirus si vin la pachet cu anumite site-uri pe net solutia it`s easy, reinstaleaza windowsul!
iti recomand pe viitor sa-ti instalezi
pe langa un program antivirus si un firewall puternic
eu iti recomand:
bitdefender
zonealarm
comodo
bafta si fii atent pe viitor pe ce site-uri intri!