| iwefgOficiall a întrebat:

Eu am urmatoarea problema v-ati mai confruntat vreodata cu asa ceva cand deschid televizorul (este un model cu tub power consuption 90w) televizorul sta stins din buton neavand telecomanda ca s-a stricat an cealalta camera la mine se antrerupe semnalul de la placa video din calculator care ar fi cauza.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Televizorul color cu tub are in jurul tubului o bobina de demagnetizare care la pornirea televizorului e parcursa de un curent destul de mare pe o perioada scurta de timp sa zicem 1 secunda, apoi se opreste. Cand se porneste acea bobina, din cauza consumului mare de curent, apare o cadere de tensiune in retea. Se vede si la becurile aprinse o diminuare scurta a luminozitatii cand se da drumul la televizor. Presupun ca acea cadere de tensiune e resimtita si de calculator si afecteaza functionarea lui.
In cazul asta, o rezolvare e sa se porneasca intai ielevizorul, apoi calculatorul si cat timp calculatorul e pornit televizorul sa ramana asa, ori pornit, ori oprit. Daca se opreste tv-ul apoi se porneste din nou, se va intampla acelasi lucru.
Alta rezolvare e schimbarea sursei de alimentare a calculatorului sau schimbarea unor condensatoare in sursa calculatorului, intrucat in timp ele isi mai diminueaza capacitatea si nu reusesc sa alimenteze bine calculatorul in cazul unor caderi scurte de tensiune pe retea. Depinde si de consumul calculatorului, care daca e mare, sursa de curent a calculatorului nu va reusi sa alimenteze calculatorul in cazul caderilor de tensiune care depasesc o anumita durata de timp.
Alta solutie, cea mai buna, e folosirea unui UPS care la randul lui cand apare o cadere de tensiune porneste automat curentul de rezerva din acumulator. http://www.pcgarage.ro/ups/
Ups-urile cu afisaj sunt bune ca arata tensiunea retelei.
http://www.pcgarage.ro/ups/ted/700va-led-schuko/
http://www.pcgarage.ro/ups/v-mark/500vp/

O alta cauza poate fi rezistenta mare a retelei de curent sau puterea mai mica pe care o poate da fara sa scada tensiunea.
In cazul asta, ori se modifica reteaua ca sa suporte puteri mai mari, ori se aplica variantele de mai sus.

| iwefgOficiall explică (pentru LinxCont):

Mersi de raspuns dar am uitat sa mai zic ceva la desktop se antrerupe doar semnalul video fara sa se anchida calculatorul si an prelungitor cu desktopul am un regulator de tendiune pentru centrala mersi pentru raspuns.
O alta modalitate ar fi sa arunc televizorul si sa pun pe cel care consuma 30w care sta an standby.

| LinxCont a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Corect. Daca se foloseste alt tip de televizor, dispare problema. Poate ca numai placa video e mai sensibila la variatiile de tensiune si se blocheaza. Poate ca regulatorul de tensiune de la centrala, ca urmare a socului produs de tv, in loc sa atenueze scaderea tensiunii, isi porneste si el circuitele si daca are o anumita intarziere in reactie poate accentua caderea de tensiune si atunci ar putea merge mai bine calculatorul chiar conectat de la retea direct fara regulator de tensiune. Pe de alta parte, poate ca regulatorul de tensiune pentru centrala face treaba buna si protejeaza calculatorul impotriva variatiilor de tensiune. Pot fi multe cauze, dar in principal de la caderea de tensiune e totul.
Daca regulatorul de tensiune e fara acumulator, deci daca nu e sursa neintreruptibila, ci numai stabilizator de tensiune, ar putea sa nu faca fata caderii de tensiune si sa introduca intarzieri, deci sa accentueze caderea de tensiune.

| iwefgOficiall explică (pentru LinxCont):

Mda este numai stabilizator dar este bagat numai la centrala restul sunt an priza.